Zorunlu trafik sigortasında aylık yüzde 2,25 zam yapılacak olması, trafikteki sigortasız araç sayısını patlatacak

Bugün uygulanacak azami prim tutarlarının aylık yüzde 2,25 oranında artış uygulamasına tepkiler devam ediyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken trafikte sigortasız araç sayısının artmasına neden olacağını kaydetti.

‘Zorunlu Trafik Sigortası’ fiyatlarında 1 Mayıs itibarıyla yeni tarifeye geçildi. Bu kapsamda otomobiller için 1’den 7’ye kadar olan her basamak için azami prim tutarları aylık yüzde 2,25 oranında arttırıldı. Daha önce bu oran yüzde 1,5 olarak uygulanıyordu. Böylece bugünden itibaren şubatta yüzde 20 zamlanan zorunlu trafik sigortasına artık her ay yüzde 2,25 otomatik zam yapılacak. Yıllık zam oranı ise yüzde 51’i bulacak.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zorunlu trafik sigortasının her ay yüzde 2,25 zamlanacak olmasının trafikte sigortasız araç sayısının artmasına neden olacağını kaydetti.

Palandöken, yazılı açıklamasında, trafikteki 25 milyon aracın 5 milyonunun zorunlu trafik sigortası bulunmadığını bildirdi.

Akaryakıt fiyatlarındaki, araç muayene ücretlerindeki, MTV ve bakım ölçüm ücretlerindeki artışların halihazırda birçok vatandaşı etkilediğine dikkati çeken Palandöken, sigorta şirketlerine de zorunlu trafik sigortasında her ay yüzde 2,25 zam yapma yetkisi verildiğini belirtti.

Palandöken, "Zorunlu trafik sigortasının her ay yüzde 2,25 zamlanacak olması trafikte sigortasız araç sayısının artmasına neden olur. Esnaf da vatandaş da zorunlu olan bu trafik sigortası ücretlerinde indirim beklerken zam yapılmasından muzdarip." değerlendirmesini yaptı.

Açıklamada bu ay itibariyle en düşük trafik sigortası ücretinin 1263 lira olacağına dikkat çekildi 

Etiketler
Yorumlar