Yılın ilk haftasında yüzde 9,5 getiri sağlayan endeks yeni haftaya da bu istekle başlaması bekleniyor.

Borsa İstanbul haftanın son gün yüzde 1,28 artışla kapanış gerçekleştirmişti. Yeni hafta başlarken Asya piyasalarında karışık seyirler kapanırken ABD vadelileri artı ile eksi arasında gidip geliyor. İçerde ise yükseliş isteğinin test edileceği bir hafta başlıyor.

Yılın ilk haftasında pozitif bir seyir izleyen BIST 100 endeksi Cuma gününü %1.28, haftayı ise %9.46 oranında değer kazanımı ile 2033.32 seviyesinden tamamladı.

Sanayi hisselerinde başlayan yükselişe, haftanın kapanış gününde banka hisselerinin de eşlik etmesiyle borsadaki yükseliş isteği için olumlu bir görüntü verdi. 

Küresel piyasalara bakıldığında ise ABD Borsalarında istihdam verisi sonrasında hafif kar satışları dikkat çekti. Halen genel yukarı eğilim devam ederken ABD vadelileri bu sabaha karışık seyirle başladı. Asya piyasalarında benzer görüntüler hakim. 

İçerde yeni hafta başlarken geçen haftanın devamı niteliğinde bir açılış bekleniyor. Piyasalarda gözler bankalara gelen alımların devam edip etmeyeceğinde olurken, geçen haftanın yıldız hisseleri olan ulaştırmadaki trend yakın takipte olacak 

Yılın ve ayın ikinci haftası başlarken kur da hafif pozitif bir görüntü hakim. Dolar/TL 13,80 lirada fiyatlanırken yükseliş isteği devam eden euro/TL ise 15,68 liranın üzerinde el değiştiriyor. 

Altın tarafından dışarda ons altın hafifte olsa gerilemeye devam ediyor. Ons altın yüzde 0,44 eksi ile 1795 dolar seviyesinden giriş yaptı. Bununla birlikte gram altın 795.6 liranın üzerinde bulunuyor. 

Petrol fiyatları da yıla iyi bir başlangıç yaptı. Kazakistan etkisi ile WTI 80 USD , Brent ise 82 USD'ye çıktı.

Yeni hafta başlarken gözler TÜİK'te olacak. İşsizlik verileri beklenirken bir işsizlik verisi de Euro Bölgesi'nden bekleniyor. Salı günü kasım ayı cari işlemler verisi de piyasaların yeni modeli test etmesi açısından öne çıkıyor. 

 

 

Etiketler
Yorumlar