Yılın ilk 8 ayında yükselişle 18,30 TL zirvesini gören hissede büyük çöküş yaşanıyor.

Hisseleri borsada işlem gören Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hisselerinde 15 Eylül'de SPK tarafından 11 kişiye getirilen işlem yasağı ile çöküş başladı. Hisse son 7 işlem gününde yüzde 52,51 değer kaybı yaşadı.

Borsada işlem gören hisselerde zaman zaman sert yükseliş ve düşüşler görülebilir. Bu tip ani ve sert hareketler genellikle spekülatif hareketlerden kaynaklanmakta. #TUKAS, IZMDC, ODAS, KLGYO, DAGI gibi onlarca hissede bu tip hareketleri görmek mümkün. 

Son örnek ise Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (#NUGYO) paylarında yaşanıyor. 

2021 Yılına olumlu başlayan hissede dalgalı seyirle yükselişini 15 Eylül'e kadar sürdürdü. 15 Eylül'de yayınlanan SPK bülteni ile hissede bu grafiği oluşturan 11 isme 6 ay işlem yasağı geldi. Yasakla birlikte hissede çöküş de beraberinde geldi. 

"İşlem Bazlı Piyasa Dolandırıcılığı" suçunun işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle ceza kesilen kişilere daha önce de tedbir kararı verilmişti. 

Varlıkları arasında Nurol Tower, Nurol Park, Nurol Life, Nurol Plaza, Nurol Residance  ve Oasis AVM'nin bulunduğu Nurol GYO bu yılın ilk altı ayına ilişkin açıkladığı bilançoda 76.2 milyon lira zarar açıkladı. Şirket 2020 yılının tamamında ise 212 milyon lira net zarar yazmıştı. 

1997 yılında kurulan Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı 1999 yılında 0,33 TL ile işlemlere başladı. Şirket hisseleri geride kalan yıllarda yüksek karlar elde ederek 13 Eylül 2021 tarihinde 18,30 TL'lik tarihi zirvesini gördü. 

2.7 milyar piyasa değerine ulaşan Nurol GYO'nun 310 milyon 200 bin TL ödenmiş sermayesi bulunuyor. Şirket son dönemde sürekli zarar açıkladığı için F/K oranı hesaplanmıyor. Defter değeri ise 0,82 seviyesinde bulunuyor. Hissenin son işlem fiyatı olan 8,69 TL'ye göre bakıldığında oldukça düşük bir defter değerine sahip olduğu görülüyor. 

Özsermayesi, sermayesinden düşük olan şirket PD/DD değeri ise 10,64 düzeyinde seyrediyor. Piyasa çarpanlarının iyi sinyal vermediği hissede yaşanan yükselişte bu verilere göre desteklenmiyor. Takas verilerine bakıldığında ise takasın yüzde 66'lık kısmının bir kurumda olması da dikkat çekiyor. 

Bundan önceki sert satış yaşayan hisselere bakıldığında örnekler genellikle uzun dönemi kapsayan yatay seyrin görülmesi muhtemel. Uzmanlar bu fırtınada kendini koruyamayan küçük yatırımcılar için ani ve iyi düşünülmemiş hareketlerden kaçınmalarını tavsiye ediyor. 

Şirket hisseleri cuma günü 8,69 TL fiyattan kapanış gerçekleştirirken son 7 işlem gününde hissedeki kayıp yüzde 52,51 seviyesine ulaştı. 

 

Etiketler
Yorumlar