Yaz sezonuna ilişkin kuvvetli beklentiler TAVHL, THYAO ve PGSUS fiyatlarında yukarı yönlü revizyon getirdi.

İş Yatırım bugün yayımladığı havacılık raporunda takip listesindeki üç şirketin hisselerinde beklentiyi yukarı çekti.

Havacılık sektörü takip listesi hisselerimizin hedef fiyatlarında güncelleme.

Makro tahminlerinde revizyon ve yaz sezonuna ilişkin kuvvetli beklentiler doğrultusunda kapasite, yolcu trafiği ve bilet fiyat tahminlerindeki değişim beklentileri yukarı çekti.

İş Yatırım analistleri, takip listesinde bulunan #THYAO'yu kargo tarafındaki güçlü yapısıyla en fazla beğendikleri hisse olmaya devam ediyor. Raporda #THYAO için 53,85 TL olan hedef fiyat 74.20TL’ye çıkarılıyor. 

Listede yer alan diğer hisse #PGSUS hedef fiyatı 163,75 TL'den 251.95TL’ye çıkarılırken #TAVHL için hedef fiyat 59.40TL’den 79.30TL’ye yükseltildi. 

Havacılık raporunda THYAO, PGSUS ve TAHVL için "AL" tavsiyesini korudu. 

 

Raporda havacılık sektörü ve şirketler için şu yorumlarda bulunuldu: 

Türkiye turizm merkezi haline geldi 

Mayıs ayı turist sayısında güçlü sıçrama. Mayıs ayında Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı yıllık bazda %308 artış gösterirken, Mart ve Nisan aylarındaki sırasıyla %130 ve %226 yıllık artış oranlarına kıyasla yukarı yönlü artış eğilimi gösterdi. Mayıs ayı turist sayıları 2019’un aynı döneminin %5 altında kalsa bile, güçlü yaz sezonu için umutları arttırdı. Mayıs’ta Almanya, İngiltere ve Rusya Türkiye’ye en fazla turist gönderen üç ülke oldu. Türk turizm sektörü, genellikle ülkenin turizm gelirlerinin çoğunu oluşturan Rusya ve BDT pazarlarının Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle oluşan kaybını telafi etmeye çalışıyor. Türkiye, TL’deki değer kaybı göz önüne alındığında, yabancılar için daha uygun fiyatlı ve tercih edilebilir bir turizm merkezi haline geldi.

THY ve Pegasus artan talebe hazır 

Türkiye’de havayolları biriken talep için hazırlıklı. Hem Türk Hava Yolları hem de Pegasus Hava Yolları uçak filoları, kapasite ve personel sayıları açısından Covid-19 vaka sayılarındaki düşüşle birlikte devletlerin seyahat yasaklarını kaldırmasıyla yüksek yolcu talebine hazırlıklı durumda. Türk Hava Yolları nette ekleyeceği 29 uçakla birlikte 2021’deki 371 uçak olan filosunu 2022 sonunda 400 adete yükseltecek. Pegasus Hava Yolları’nın filosu ise 2021 sonundaki 90 adetten 2022 sonunda 101 adete artıyor. Her iki havayolu da 3Ç22’de 3Ç19 kapasitelerinin %5-%15 üzerinde kapasite planlamakla birlikte 2022 kapasitelerinin en az 2019 kapasiteleri kadar olmasını hedefliyor. 1Ç22 sonu itibariyle toplam personel sayısı 2019 yılsonuna kıyasla THY’de %6, Pegasus Hava Yolları’nda ise %3 altında. Tüm bunlar ışığında Türkiye’deki havayollarının Avrupa’daki rakiplerine kıyasla pandemi sonrası yolcu trafiğindeki güçlü talep artışına hazırlıklı olduğuna inanıyoruz.

İş Yatırım Havacılık Raporunu buradan indirebilirsiniz...

Yatırım Tavsiyesi değildir!

 

Etiketler
Yorumlar