Yarın açıklanacak FOMC toplantı tutanakları öncesinde ABD endeksleri karışık seyretti.

Başta ABD olmak üzere dünya genelinde güçlenmeye devam eden resesyon endişeleri ve enflasyona ilişkin belirsizliklerin etkisiyle endeksler karışık bir seyir izledi.

ABD hisse senetleri, teknoloji şirketlerindeki kazanımların desteğiyle seansın dip seviyelerinden tepki alışları ile kayıplarının bir kısmını geri aldı, ancak resesyon korkuları artmaya devam ettiği için alımlar sınırlı kalıyor.

Teknoloji yukarı, enerji aşağı 

New York borsası, devam eden resesyon endişelerinin etkisiyle günü karışık seyirle tamamladı

Dow Jones endeksi 120 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 0,42 azalışla 30.967,82 puana geriledi. S&P 500 endeksi yüzde 0,16 artarak 3.831,39 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,75 kazançla 11.322,24 puana çıktı.

Yatırımcılar, vergi tarifesi indirimi görüşmelerine rağmen potansiyel bir ABD durgunluğu ve inatçı enflasyon konusunda endişelenmeye devam ediyor.

ABD'de enflasyon ve büyüme odaklı kaygılar sürerken, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin enflasyonla mücadelede Çin'e uyguladığı tarifelerin bir kısmını kaldırabileceğine yönelik haberler piyasalarda fiyatlanmaya başladı. 

Enerji, sanayi ve bankacılık hisselerinde kayıplar yaşanırken, tahvil faizlerindeki düşüş teknoloji hisselerindeki yükselişi destekledi.

Petrol fiyatları da küresel resesyon beklentilerinin talebe zarar vereceğine yönelik endişelerle düşüşe geçti. Brent petrolün varili yüzde 10 azalışla 102,9 dolara geriledi. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili de yüzde 8,14 düşüşle 99,6 dolardan alıcı buldu. Batı Teksas türü ham petrolün varili mayıs ayından bu yana ilk kez 100 doların altına geriledi.

ABD'de çarşamba günü hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve JOLTS Açık İş Sayısı verilerinin yanı sıra ABD Merkez Bankasının (Fed) son toplantısına ait tutanaklar açıklanacak. 

Etiketler
Yorumlar