Yabancıların Türk vatandaşlığı alma maliyetleri arttı

Nisan ayında karar verilen vatandaşlığa kabul şartlarında değişiklik yapılması Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş için aranan 250 bin döviz tutarında taşınmaz satın alınması şartı, 400 bin döviz tutarına yükseltildi.

Nisan ayı içinde Türk vatandaşlığına başvuruda alınacak gayrimenkul değerinin yüzde 60 arttırılmasına karar verilmişti. O karar bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Artık Türk vatandaşlığına geçişin maliyet daha yüksek olacak. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş için aranan 250 bin döviz tutarında taşınmaz satın alınması şartı, 400 bin döviz tutarına yükseltildi.

2018 yılının Eylül ayında alınan bir kararla vatandaşlık için ev alınımda öngörülen bedel 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca sözleşme koşulları incelenecek ve uygun bulunanlar Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığı kazanacak. Başvuru için tapu siciline 3 yıl süreyle devir yapılamayacağı şerhi düşülecek.

Yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklikle, en az 500 bin dolar veya karşılığı Döviz tutarında katkı payı ile bireysel emeklilik sistemine giren ve 3 yıl sistemde kalan yabancılara da Türk vatandaşlığı verilebileceği aktarıldı. Kararın bugün itibariyle yürürlüğe girdiği belirtildi.

Etiketler
Yorumlar