Yabancılar ev kiralayıp Türkiye'de oturum izni alıyor

Yurtdışında yabancıya yönelik doğrudan ev satışı yapan firmalara devlet desteğini öngören uygulamanın konut fiyatlarını artıracağı ihtimali sosyal medyada tepki çekerken, sektör uzmanları ise yabancıya kiralama yoluyla verilen oturum izninin kaldırılmasını talep ediyor.

 

Türkiye'de yabancılar yüzünden konut fiyatları aldı başını gidiyor... 

Mültecilerin oturduğu evler; vatandaşlık için satılan evler derken; şimdi geçici süreyle yabancılara verilen evler gündemde... 

Yabancılar küçük bir ev kiralayarak Türkiye'den oturum izni alabiliyor. Bu durumda Türkiye ucuz ve yerleşmesi kolay bir ülke oluyor ve konut fiyatları da sürekli yükselebiliyor... 

Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaptığı düzenleme ile yabancıya konut satışını da döviz kazandırıcı hizmetler kapsamına aldı. Yeni düzenleme kapsamında doğrudan yurt dışında gayrimenkul, pazarlayıp satan firmalara devlet desteği sağlanacak.

Dünya'dan Leyla İlhan'ın haberine göre Düzenleme, gayrimenkulde fiyatları yukarı çekeceği endişesiyle sosyal medyada tepki çekerken, yabancıya satış yapan sektör oyuncuları düzenlemenin sektörün global anlamda oyuncu olmasını sağlayacağını belirtti.

Tepki çeken noktaya işaret eden sektör temsilcileri, ev kiralama yoluyla oturum izni alarak kiraların yükselmesine neden olan kitle ile sınırlı sayıda alım yapan yatırımcı grubun karıştırılmaması gerektiğine vurgu yapılırken, Türkiye’nin oturum programı geliştirerek bunu 150 bin dolar ile 200 bin dolar karşılığında vermesi gerektiği kaydedildi.

Uzmanlar Türkiye’de özellikle kiralama yoluyla oturum izni alan geniş bir kitle olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye daire kiralayan yabancıya 1 yıl oturum hakkı veriliyor. Hiçbir ülkede böyle bir uygulama yok. Ancak çalışma veya öğrenci vizesi olana veriliyor. Ya da 300-400 bin dolarlık oturum programıyla böyle bir hak kazanıyorlar. Bizim de kiralamayla oturum hakkı yerine 150-200 bin dolar ödeyene bu hakkı vermemiz gerekir” değerlendirmesinde bulundu.