Yabancı sürekli çıkış yaparken BİST niçin yükseliyor?

Borsa İstanbul niçin sürekli yükseliyor, sorusuna uzman yorumları geldi...

Borsa İstanbul, yabancı çıkışına rağmen rekor üstüne rekor kırıyor...

BİST'in bu tezat durumunu, piyasa uzmanları yorumladı... 

"Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yıl başından bugüne yüzde 136’nın üzerinde yükselerek dünyada en fazla getiri elde edilen piyasa oldu.

Bankacılık Endeksi aynı dönemde yüzde 137’nin üzerinde yükselirken Sanayi Endeksi’ndeki yükseliş te yüzde 113’ü aştı. 

Dolar bazında Sanayi Endeksi 404 dolar ile 2013’ün Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Tarihi zirvesi ise 408 dolardı.

Endeks, rekor seviyeleri test etmeyi sürdürürken yerli yatırımcıların sayısı da rekor kırdı. Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre borsada yerli yatırımcı sayısı eylülde 2 milyon 653 bin kişiden ekimde 165 bin artarak 2 milyon 818 bin seviyesine çıktı.

Diğer yandan yerli yatırımcıların ilgisi artarken, yabancı yatırımcıların hisse senedi piyasalarındaki payı yüzde 29,99’a inerek tarihin en düşük seviyesine geriledi.

Merkez Bankası verilerine göre yabancıların Türk hisse senetlerinden çıkışı yıl başından bugüne 3 milyar 312 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Son 1 yılda da yabancılar 4 milyar 19 milyon dolar hisse senedi satışı gerçekleştirdi.

Piyasa uzmanları yabancıların hisse senedinden çıkış yapmasınının nedenini güven sorunu, TL’nin değer kaybetmesi, yüksek enflasyon ve faiz politikası olarak açıkladı. Uzmanlar ayrıca yabancıların çıkışındaki güven kaybında Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınmasına vurgu yaptı.

‘GÜVEN SORUNU VAR’

İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz, yabancılar ile ilgili güven sorunu olduğunu ifade ederek, “Yabancıların pay piyasalarındaki oranı uzun süredir yüzde 30’larda. Yerli yatırıcıların son dönemde ilgi göstermesi oranı düşürüyor. Naci Ağbal’ın TCMB Başkanlığı’ndan alınması sonrası çıkış hızlandı” dedi.

Bundan sonrası için borsada yabancı oranının düşük kalmasını beklediğini ifade eden Yılmaz, “Bence bir güven sorunu var. Ortaya ayakları yere basan ekonomi politikaları, bir hikaye konması lazım. Belki seçim yaklaşırken bir pozitiflik olabilir ama daha önceden beklentiler satın alınırdı artık öyle olmayacak” dedi.

‘NACİ AĞBAL GÖREVDEN ALINDIKTAN SONRA BAŞLADI’
Ekonomist ve Sagam Strateji Danışmanlık Kurucusu Murat Sağman da güven ile ilgili sorunlar olduğunu ifade ederek, “Kısa vadeli piyasa oyuncuları çıktı, uzun vadeli fonlardan da çıkanlar oldu, güvenle ilgili sorunlar var. Naci Ağbal görevden alındıktan sonra başladı. Politika değişikliği sonrası hızlandı” dedi.

Yabancıların TL’ye ilişkin de endişeleri olduğunu vurgulayan Sağman, “Görüştüğümüz yabancılar kurla ilgili endişe taşıyorlar. Yatırım yaptıkları zaman TL’nin değer kaybı onları etkiliyor. Seçimi bekliyorlar ondan sonra pozisyon alacaklar. Şirket kârlılıkları iyi geliyor, piyasa dostu politikalar ve yeni bir hikaye beklentisi ile seçimi fiyatlayabilirler” dedi.

‘EN ÖNEMLİ NEDEN TÜRK LİRASI’NIN DEĞER KAYBETMESİ’
Yabancıların son dönemdeki satışının sistematik olduğunu ifade eden Piramit Menkul Değerler Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Berra Doğaner de kur riskini ön plana çıkarttı. Doğaner, “Yabancı yatırımcı aslında Türk hisse senetlerini çok iyi tanır ve analiz eder. Geçmişte iyi getiri elde etmiştir buna rağmen son yıllarda sistematik bir satış yapılıyor. Hisse senedinin niteliğine, şirket özelliğine, kârlılığına bakmaktan daha ziyade Türkiye riskini azaltmak anlamında bir satış yapıyor” dedi.

Buradaki en büyük faktörün kur konusundaki belirsizlik olduğunun altını çizen Doğaner, “Kurdaki seyri tam kestiremedikleri için bundan ötürü satış gerçekleştiriyorlar. Seçim tarihi açıklandığında ve yaklaşıldıkça yabancı girişleri olabilir ve her seçim döneminde beklenti oluşur dolayısıyla bir miktar artabilir yabancı girişi” şeklinde konuştu.

‘FAİZ VE ENFLASYON BELİRSİZLİĞİNE İŞARET EDİYORLAR’
Vakıf Yatırım Direktörü Altan Aydın da yabancı yatırmcıların belirsizlik dolayısıyla çıkış yaptığını ifade ederek, “Yabancı raporlarından anladığımız kadarıyla yüksek enflasyon ve faiz politikasına ilişkin belirsizlikler dolayısıyla ilgi göstermediklerini görüyoruz. Ama kapıda bekliyorlar. Şirket kârlılıkları çok iyi geliyor. TL’nin değer kaybetmesi de bir yandan onlar için şirketlerin ucuzlaması anlamına geliyor. Seçim sonrası için fırsat bilip ilgili gösterebilirler” şeklinde konuştu." (SÖZCÜ) 

Piyasa Özeti
BIST 100 8.039,42 %0.49
Dolar 27,165 %0.16
Euro 28,917 %0.06
Gram Altın 1.682,92 %0.50
Brent Petrol 93,680 %1.42
Bitcoin 26.642,18 %0.00