Yabancı işlemlerinde en fazla alınıp satılan hisseler

Merkez Bankası açıkladı: 17 Haziran ile biten haftada yabancılar nette 193 milyon dolarlık hisse satışı gerçekleştirdi. Yabancı payı ise bu sabah itibarıyla 33,73 düzeyinde seyrediyor.

TCMB verilerine göre 10-17 Haziran haftasında yurt dışı yerleşikler (yabancılar) fiyat ve kur etkisinden arındırılmış olarak hisse senedinde 193 milyon dolarlık net satış yaptı. Bir haftalık giriş hariç son dokuz haftada BIST’te yabancılar net 2,2 milyar dolar net satış yaparken, DİBS tarafında ise aynı dönemde 774 milyon dolar net satış yaptı. BIST’teki son dokuz haftadaki çıkışın büyük kısmı Garanti Bankası gönüllü çağrısından kaynaklansa da yabancıların güçlü şekilde BIST’ten çıkmaya devam ettiğine işaret ediyor. Global riskten kaçışın devam etmesi nedeniyle TL varlıklardan yabancı çıkışının devam etmesi beklenir. Yabancı payının çok düşük seviyelere gelmesi nedeniyle BIST’te yabancı çıkışı gerçekleşse de endeks üzerindeki etkisi kısmen sınırlı kalıyor. Dolar bazında toplam yabancı menkul kıymet stoku BIST’te 2009 seviyesi altına geriledi.

Yabancıların günlük bazda aldığı hisseler 

Yabancıların günlük bazda sattığı hisseler 

Yabancıların haftalık bazda aldığı hisseler 

Yabancıların haftalık bazda sattığı hisseler 

 

DİBS tarafında haftalık kesin alım-satım işlemlerine göre (repo hariç) yabancılar tahvilde haftalık 145 milyon dolarlık sınırlı net satış yaptı. DİBS yabancı payı hesaplamalarımıza göre (kesin alım ve repo dahil) %1,27 ile tarihi düşük seviyelere geriledi. 


2022 yılı başından beri BIST’ten toplam yabancı çıkışı 3,22 milyara yükselirken, DİBS tarafında 1,68 milyar dolara yükseldi. Toplamda yılbaşından beri Hisse ve DİBS’ten 4,90 milyar dolarlık yabancı çıkışı gerçekleşti. Yabancıların toplam Hisse stoku piyasa değeri 17 Haziran itibarıyla 15,721 milyar dolara gerilerken, DİBS stoku 1,75 milyar dolara geriledi. 

Etiketler
Yorumlar