Wall Street vadeli borsalar uzmanı Esen Ünal, uyardı! Türkiye'de en kötüsü görülmedi.

Faiz indirimleri sonrası kurda başlayan yükseliş ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren emtia piyasaları uzmanı ve New York Asa Üniversitesi öğretim görevlisi Esen Ünal, "Bu kadar dehşet derecede bir devalüasyona kimse dayanamaz, bunun sonuçlar daha kötü olacak" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası'nın "çekirdek enflasyon" vurgusu ile başlayan hareket son iki günde çılgınca dalgaya dönen kurdaki yükseliş bütün dünyada tartışılmaya devam ediyor. 

Dünyanın gündemindeki kur artışını VOA Türkçe için değerlendiren Esen Ünal altını kalın çizgilerle çizerek daha en kötüsü görülmedi, kurda yaşanan bu yüksek devalüasyonun acı faturasının gelecek aylarda ortaya çıkacağı belirtti.  

Ünal, politika faiz oranlarının düşürülmesi, döviz kurlarındaki artış ve ekonomide alınan diğer kararların olumsuz etkisinin asıl önümüzdeki aylarda yaşanacağını belirterek, “Biz daha bunun en kötüsünü görmedik. Eğer böyle devam ederlerse çok zor günler şimdi değil ileride yaşanacak” dedi.

Ünal, Türkiye’de ekonominin henüz tamamen çökmemesinin tek nedeninin piyasada dönen çok büyük miktardaki kayıt altına alınmamış paranın olduğunu belirterek, “Bu kadar dehşet derecede bir devalüasyona kimse dayanamaz. Bunun sonuçları çok kötü olacak. İhracatımızla övünüyorlar ama ithalatımız çok daha fazla. Döviz kurlarında yaşanan her artış ithal ürünlerin fiyatını arttırıyor. Ağustos’ta 8 lira olan dolar şimdi 13 lira. % 70 – 80 değerinde her şey pahalanmış durumda. Gösterilen enflasyon rakamları da doğru değil. Her şeyi ithal ettiğimiz için insanlar ürünleri iki katına satın almak zorunda kalıyor. Bazı ürünlerde belki de daha fazla.

Ünal, iktidarın ekonomiyle ilgili aldığı kararların doğru olmadığını belirterek, ”Şimdi ise yapılanlar akıl dışı. Bunun sonuçlarından kaçış yok. Bu saatten sonra zor kararlar alıp ülkeyi düzlüğe çıkartmak artık çok zor. Türkiye’de politika faizlerinin aşağıya indirilmesi sırf tüketimi kamçılamak için. Tüketimi kamçılıyorlar, inşaatı kamçılıyorlar başka yapılan hiçbir şey yok. Bence felaket bir durum ve çok daha kötü olacak. Eğer böyle devam ederlerse çok zor günler şimdi değil ileride yaşanacak. ” dedi.

VoA

Etiketler
Yorumlar