Vatandaşın elektrik faturası aldı başını gidiyor, iki katı gören artışlar neden yaşanıyor?

Her gün yeni zam haberinin yapıldığı elektrikte son dönemde yüksek gelen faturalar gündemde. EPDK son olarak 1 Temmuz'da elektriğe yüzde 15 zam yapmıştı. 2021 yılında yapılan zam toplamı ise yüzde 21.

Ekim ayı yaklaştıkça elektrik zammı da gündemdeki yerini korumaya başladı. Son olarak sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 15 zam yapılmasının ardından uzmanlar elektrikte fiyatında yüzde 20 artış bekleniyor. 

Elektriğe son olarak 1 Temmuz'da yüzde 15 oranında zam yapılmıştı. Yılın tamamında ise zam oranı yüzde 21 oldu. Ancak vatandaşların faturaları başka şey söylüyor. Yüksek gelen faturalar üzerine açıklamalarda peş peşe gelmeye başladı. 

İlk olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPPDK), elektrik faturalarındaki zam iddialarıyla ilgili, "Elektrik faturasını oluşturan kalemlerde, kurumumuz tarafından belirlenen oran dışında dağıtım bedeli ya da vergi oranlarında herhangi bir artış, gizli zam söz konusu değil" açıklamasında bulundu

İkinci açıklama ise Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği'nden (ELDER) geldi. Elder Yönetim kurulu Başkanı Kıvanç Zaimler faturadaki artışın nedenlerini bir bir anlattı. 

Zaimlere göre, Bu yıl kuraklık nedeniyle elektrik üretiminde doğalgaz santrallerinin payının ciddi derecede arttı. Uluslararası piyasalarda ticareti dolarla yapılan doğalgazdaki maliyet artışı, enerji bedellerine ve dolayısıyla faturalara yansıyor.

Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulunan Zaimler, “Dağıtım ve tedarik ile görevli şirketler fiyat belirleyemezler, fiyat değişikliği talebinde bulunamazlar, teklif edemezler hatta herhangi bir bedeli keyfi şekilde tüketiciye yansıtamazlar” diyor. 

Zaimler, faturalardaki artışın nedenlerini şöyle açıkladı: "Temmuzda gelen yüzde 15’lik zam, yaz dönemindeki tüketimdeki artış ve son olarak bazı dönemlerde faturaların okunma süresinin 30 günü aşması. Bu üç etken bir araya geldiğinde bir çarpan etkisi oluşturuyor. Benim de 180-190 lira gelen aylık faturam 400 lirayı buldu. Ancak son ayda günlük tüketimimin zirve yaptığını gördüm. Tüketici de bunu sorgulamakta haklı. Ama dağıtım şirketlerinin bu artışta bir payı yok. Temel etken enerji üretim maliyetlerindeki, artış.”

 

Etiketler
Yorumlar