Ünlü yatırım bankası Goldman uyardı! "Demir cevheri fiyatları düşebilir"

Demir cevheri fiyatları dün 100 doların üzerine çıkmıştı. Bugün Goldman Sachs, Çin'deki emlak krizinin demir cevheri fiyatlarını düşürebileceği uyarısı yaptı.

Goldman sachs'tan demir cevheri fiyatları için önemli bir uyarı geldi. Banka Çin'in emlak sektörünü içine alan krizin, demir cevheri piyasasında yılın ikinci yarısında önemli bir fazlaya neden olabileceğini ve fiyatların keskin bir şekilde düşüş yaşayabileceğini açıkladı. 

Banka, yılın ilk yarısındaki 56 milyon tonluk bir açığın ardından, 2022'nin geri kalanı için hem ülke içi gayrimenkul piyasasındaki zayıflığı hem de Çin dışındaki çelik talebindeki keskin yavaşlamayı yansıtacak şekilde çelik hammadesi üretiminde 67 milyon ton fazla öngörüyor.

 Goldman ayrıca üç ve altı aylık fiyat hedeflerini ton başına 90 USD ve 110 USD'dan sırasıyla 70 USD ve 85USD/tona indirdi. Singapur'daki demir cevheri vadeli işlemleri en son ton başına 107 USD/ton civarında işlem görüyordu. Banka, demir cevheri piyasasının mevcut durumunun 2021'de görülen satışları geride bırakmasını beklediğini, ancak koşulların fiyatların ton başına 38 USD'na düştüğü 2014-15 ayı piyasası kadar kötüleşmeyeceğini vurguladı.

Goldman, söz konusu sorunun, demir cevherinin Çin'deki emlak faaliyetleriyle yakından bağlantılı olması olduğunu söyledi. 

Goldman, "Bu sektör segmenti, Çin'in çelik ve demir cevheri talebinin üçte birine yakınını oluşturuyor ve bu da global olarak denizyoluyla taşınan talebin dörtte birine yakınını temsil ediyor" dedi.

 

 

Yorumlar