Ünlü ekonomist Zelyut: Dolar yıl sonunda 20,25 tl'yi aşar

Dolar yıl sonunda 20 tl'yi aşabilir, yorumları yapılıyor.

TÜİK'in aralık ayı enflasyon verisini açıklamasından sonra; Ekonomist Evren Devrim Zelyut, 12 aylık sürede dolar/TL için 20,25 TL sonucunu çıkardı... 

"Üzerimizdeki sefalet baskısı daha da artacak" diyen Zelyut, "Bu enflasyona göre ileri tarihli kur hesabı yaparsak, 13,5 spot kurun en az enflasyon kadar değer kaybı yaşaması beklenirse, 13,5x0,5 = 6,75 kayıp oluşacaktır. 12 aylık sürede 13,5+6,75 = 20,25 TL gibi bir kur rakamı karşımıza çıkabilir" dedi.

İşte ünlü ekonomist Zelyut'un dolar öngörüsünün temelleri: 

"Bugün 14 seviyesi kırılmasın diye kamu bankalarının savunma yaptığına dair dedikodular ayyuka çıkmıştır. Borç parayla, swapla ya da vatandaş dövizi ile kur ne zamana kadar baskı altında tutulur? Ülkedeki ekonomik sistem yanlışken yapılan yamalar nereye kadar işe yarayacaktır? Sadece sorunu biriktirmek, şişirmek ve daha büyük bir patlamaya neden olmaktan öteye gidebilirler mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün TİM'de 225 milyar dolarlık ihracat rakamını bir zafer olarak anlattı. Ama bu ihracat yapılırken ne kadar ithalat yapıldığını söylemedi. Biz söyleyelim: Tam 271 milyar dolar… Dış ticaret açığımız eksi 45,9 milyar dolar oldu. Rakamın anlattığı şu: Üretmek için ithalata bağımlı bir ülkede ne enflasyon ne kur düşer…"