Ünlü aracı kurum, PETKM'i portföyüne aldı ve olumlu bir analiz yaptı

PETKM hisse analizi

Yatırım Finansman PETKM hissesini portföyüne ekledi ve şu açıklamayı yaptı:

"2022 yılı başında yürürlüğe giren Türkiye-Azerbaycan devletlerarası anlaşması ile SOCAR Türkiye şirketleri, Azerbaycan’dan ithal edilen doğal gazı özel bir tarife üzerinden Botaş aracılığı ile satın almaya başlamıştır. Bu mekanizmanın Avrupa ve Türkiye’de doğal gaz fiyatlarında güçlü artışlar yaşanırken, Socar Türkiye iştirakleri PETKM ve STAR rafinerisi için önemli maliyet avantajı oluşturabileceği öngörülüyor. 

Artan hammadde ve enerji maliyetleri petrokimya fiyatlarını yukarı çekmeye devem etmekte olup, Avrupa’da gaz kullanımında olsa kısıtlama yaşanması durumunda arz görünümü daha da kötüleşerek fiyatlardaki yükselişi daha da ivmeleyebilir. 

Bu nedenle artan nafta maliyetlerine rağmen, Petkim’in hem 1Ç’de hem de 2022’de korkulandan daha az marj kaybı yaşayacağını tahmin ediyoruz. 2022 için FAVÖK tahminimiz 400 milyon USD seviyesinde olup, 2021 FAVÖK rakamı olan 684 milyon USD’ye göre düşüş gösterse de Petkim’in uzun dönemli ortalaması olan yaklaşık 300 milyon USD seviyesinin üzerinde kalacağı tahmin ediliyor. 

Diğer yandan, Star rafinerisi toplam üretiminde yaklaşık %70 dizel ve jet yakıt verimi ile bu ürünlerde son aylarda yaşanan rafineri marjlarındaki sert yükselişten en olumlu etkilenecek şirketlerden birisi olacaktır. Daha önce yıllık 1 milyar dolar civarında olmasını beklediğimiz Star rafinerisinin FAVÖK’ü, 2022 yılında artan marjlar ile birlikte 2 milyar USD seviyesini aşabilir...

Bu durumda, Petkim’in Star rafinerisinin %18’i için ödeyeceği 720 milyon dolarlık fiyat, tahminen 4.0x FD/FAVÖK çarpan seviyesinden daha cazip bir değerlemeye işaret edecek ve önceki hakim piyasa görüşünün aksine Petkim’in bu satın almada değer yaratmasına imkan oluşturacaktır. 

Star rafinerisinin artan karlılığı ile borçluluğunu hızla eritmesi ile birlikte, Petkim’in 2022 yılında tamamlanması beklenen bu satın almadan orta vadede yaratacağı değerin, mevcut Petkim piyasa değerine oranla %25-30 civarında olabileceğini hesaplıyoruz.

Bu potansiyel değeri dikkate almasak bile, Petkim’in mevcut FAVÖK çarpanını 4,4x seviyesinde hesaplıyor ve cazip olduğunu düşünüyoruz.

PETKİM, 2021 yılı karından hisse başına 0,80 TL temettü dağıtabileceğini, bunun da %8,5 brüt temettü verimine denk geleceği yorumlanıyor.