TÜSİAD, faiz indirimlerinin neden olduğu enflasyon artışını değerlendirdi.

TÜSİAD Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, "atılan adımlar doğru ise neden enflasyon şiddetli yükseliyor" dedi.

Faiz indirimlerinin neden olduğu kur krizinin etkileriyle hızlı yükselen enflasyon içerde dışarda tartışılmaya devam ediyor. 

JPMorgan gelecek kasım ayına kadar yüzde 50 enflasyon öngörürken TÜSİAD atılan adımları eleştirdi. 

Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, ekonomideki son gelişmelere dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

2022'ye giderken Türkiye ekonomisi panelinde konuşan Kaslowski, “Bu hafta başında ülkemizde açıklanan yüksek enflasyon rakamları da, attığımız adımları tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini net şekilde ortaya koymakta” dedi ve “Enflasyon ile mücadelede gerçekten doğru adımları mı atıyoruz? Bunlar doğru adımlar ise neden enflasyon bu denli şiddetli yükseliyor?” sorularını yöneltti.


“Dolarizasyon artarak devam ediyor” diyen Kaslowski, Merkez Bankası faiz indirirken kredi faizlerinin artmasına ilişkin “Kısa vadeli geçici çözümlere yönelirken, büyük resmi kaçırmıyor muyuz? Bu denli faiz indirimi yaptığımız halde neden piyasa faizleri ya da kredi faizleri düşmüyor da aksine yükseliyor” sorularını gündeme getirdi.

 

Etiketler
Yorumlar