Türkiye'ye 24 milyar dolar kayıt dışı para girdi kim bu paranın sahibi

Türkiye'ye yurt dışından 24 milyar dolar para sokuldu. Peki bu paranın sahibi kim?

Hazine Müsteşarlığı dilinde "net hata noksan" denilen kayıt dışı para girişi her ay yeni bir rekor kırıyor..

Bloomberg, Türk ekonomisine giren 'gizemli para' nın yılın ilk 7 ayında rekor kırdığını yazdı...


Bloomberg'in, "Gizemli para akışları, Türkiye'nin genişleyen döviz açığının kapatılmasına yardımcı oluyor" başlıklı haberi, Türk ekonomisine yönelik kaynağı bilinmeyen para girişlerindeki artış gösteriyor... 

Türk ekonomisine yönelik gizemli para akışları, sadece temmuz ayında 5.5 milyar dolar artarak rekor seviyelere tırmandı ve 2022'nin ilk 7 aylık döneminde 24.4 milyar dolara ulaştı.

Analize göre, turizm faaliyetinden elde edilen gelir temmuz ayında 4.5 milyar dolar ve ocak-temmuz döneminde ise 16.4 milyar dolar olarak kaydedildi. 

Bu durumda turizm gelirleri, nakit girişlerindeki bu türden artışları haklı çıkarmak için yeterli değil. Mevcut durumda söz konusu gizemli girdiler, menşei bilinmeyen kayıtlı gelirlerin yüzde 70'ine tekabül ediyor.

"LİRAYI İSTİKRARLI TUTMAYA YARDIMCI OLUYOR"
Bloomberg, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra Türkiye'nin bütçe açığının genişlediğini ve temmuz ayında 4 milyar dolara ulaşarak 3.7 milyar dolarlık tahminleri aştığının altını çizerken, bu açığı kapatmanın, yüzde 80 seviyelerine ulaşan bir enflasyon ortamında Erdoğan için oldukça zor olduğuna işaret etti.

Bloomberg son olarak, gizemli sermaye girişlerinin, "Merkez Bankası'nın Türk Lirası'nı nispeten istikrarlı tutmasına yardımcı olduğuna" dikkat çekti.