Türkiye'nin yüzde 36'lık enflasyonuna ilişkin yorumlar gelmeye devam ediyor. JPMorgan enflasyon tahminini açıkladı.

JpMorgan, sert yükselişle yüzde 36 olarak açıklanan enflasyon verilerini değerlendirdi. JPMorgan analalistleri Türkiye'nin ekonomik teorisinin geri teptiğini, enflasyonun 2000 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktığına işaret etti.

Son 19 yılın zirvesine çıkan enflasyon verileri için yabancı yatırım bankalarından değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. 

Türkiye'nin her gün yeni bir adla tanımladığı ve yerleşik teorilerin dışında bir şey söylemeye çalışan Türkiye Ekonomi Modeli sonuç olarak yüzde 36'lık bir enflasyona neden oldu. 

JPMorgan yaptığı değerlendirmede Türkiye'de yeni ekonomi teorisinin geri teptiğini belirtirken enflasyonun Kasım ayına kadar yüzde 50 civarında olmasını bekliyor

JPMorgan, önde gelen politika yapıcıların ortodoks olmayan ekonomik görüşleri, TCMB'nin erken ve önden yüklemeli parasal gevşemesinin enflasyon bekleyişlerinin kötüleşmesi sonucunu ortaya çıkarması ve daha önemlisi kurda keskin zayıflığın Türkiye'de Aralık ayında enflasyonun keskin şekilde artmasına yol açtığını belirtti.

JPMorgan Gelişmekte olan Piyasalar Ekonomi ve Politika Araştırmaları bölümünden Yarkın Cebeci dün yayınladığı raporda, Aralık ayı verilerinin ardından Türkiye çin 2022 ve 2023 yılı enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize ettiklerini söyledi. 

"Enflasyonun Mayıs ayında yüzde 55 seviyesinde tepe yapmasını, Kasım ayına kadar yüzde 50 civarında kalmasını ve 2022 yılı sonunda yüzde 35'e düşmesini bekliyoruz" ifadelerini kullanan Cebeci, 2023 yılı sonu için enflasyon tahminini de yüzde 15'e revize ettiklerini vurguladı. Cebeci, bu tahminler için risklerin hala yukarı yönlü olduğunu ve 2023 yılı enflasyon tahmininin gerçekleşmesinin Haziran 2023'de yapılacak seçimlerin sonuçlarına ve 2023 yılı başlarında para politikasında sıkılaştırma uygulanmasına bağlı olduğunu da belirtti. 

Etiketler
Yorumlar