Türkiye'nin CDS risk puanı BİST banka hisselerini nasıl etkiliyor?

CDS oranlarının gevşediği zamanlarda ise Banka hisselerinde alımların hızlandığını izleriz.

Banka hisseleri son haftalarda hareketli ancak fiyatları hala çok ucuz...

Uluslararası finans piyasalarında ülkelerin kredi çekme güvenini notlayan CDS puanı çok düşük... Bu yüzden de Türkiye yurtdışında yıllık yüzde 10-12 dolar üzerinden faizle borç buluyor. Türkiye ekonomisindeki güvensizlik yurtdışına da sarkıyor ve çok yüksek oranda borç bulunuyor.

Borsa uzmanı Tuncay Turşucu CDS risk notunun BİST banka hisselerini nasıl etkilediği yorumladı.


"Bankalardaki hareketin CDS oranları ile ilgili olduğunu düşünüyorum. CDS ile Bankacılık endeksinin arasında güçlü bir ters korelasyon var. CDS’lerin ani yükseldiği zamanlarda Banka endeksinde satış baskısının arttığını, CDS oranlarının gevşediği zamanlarda ise Banka hisselerinde alımların hızlandığını izleriz.

Buna paralel 28 Temmuz tarihinde 891 seviyesinde olan CDS’ler altı günde 731 seviyesine geriledi. Banka endeksindeki ivmelenmenin bu tarihlere isabet ettiğini rahatlıkla görebilirsiniz. CDS’lerde mevcut seviye daha önceden kırılma anı oluşmuş bir seviye. Bu nedenle önemli bir noktadayız.

Bu seviyeden CDS’lerde tekrar bir yükseliş başlaması ya da temkinli seyrin oluşması Banka hisselerinde kar satışlarını tetikleyebilir. Buna diğer açıdan da bakabiliriz, CDS’lerin 731 seviyesinin altına gerileyerek düşüşünü devam ettirmesi durumunda ise Banka rallisi sürebilir. Gelişmeleri izleyeceğiz."