Türkiye nereye gidiyor? İş dünyası bu politikalarla gemi yüzmez itirazları yükseliyor.

Türkiye'nin kredi iflas riskini gösteren Kredi Temerrüt Swapları puanı (CDS), dolarda yaşanan yükseliş, enflasyonla birlikte derinleşen ekonomik krize bağlı olarak artamaya devam ediyor.

Geçen yılın eylül ayında para politikalarında başlayan makas değişimi Türkiye'yi her yönüyle anlaşılması zor bir noktaya götürüyor. Enflasyon yüzde 80'e koşarken, dolar kuru alınan tüm tedbirlere rağmen tırmanışını sürdürüyor. İş dünyasından, akademisyenlere her kesimden şimdi CDS uyarısı yükselmeye başladı.  

Türkiye'nin kredi iflas riskini gösteren CDS puanı yeni bir rekora daha imza attı. Derinleşen ekonomik krize bağlı artan CDS puanı 900 puanı geçti. Öngörülere göre Türkiye'nin risk pirimi puanı iki yıl daha 900 puanın üzerinde seyredecek. CDS endeksi hafta başında 837 puanı aşarak son 19 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan bugün Türkiye'nin iflasa gittiğini belirterek acil tedbir çağırısı yaptı. Babacan, "Kaygılıyım çünkü ülkemizin temerrüt riski yani iflas riski bugüne dek görmediğimiz seviyeye ulaşmış durumda" diyerek hükümete acil çağrıda bulundu.

Türkiye'nin CDS primindeki yüksekliği dikkat çeken Dünya gazetesinin usta kalemi Osman Arolat iş insanlarının “Bu tefeci faizi ile iş yapamayız’’ dediğin aktarıyor. 

Arolat bugünkü yazısında bugünkü rekor seviyeleri 2008'le kıyasladığı yazısında "Geçmiş yıllarda CDS’lerin kaç puanda olduğuna baktığımda, 2008 kriz döneminde CDS 242 puanmış. 2011’de 164 puana kadar gerilemiş. 2018’de 264 puan seviyesine geldikten sonra, son dört yılda sürekli yükselerek 2022 Haziran’ında 842 puan düzeyine gelmiş." ifadelerini kullandı. 

CDS'lerdeki artışın ekonomiye maliyeti ise korkunç boyutlara ulaşmış. 

"2008 krizi döneminde kredi üstündeki yükle, Haziran 2022’deki yükün ne olduğunu karşılaştırdım: 2008’de 3 puanlık libor üzerine CDS’den 2,5 puan yük geldiği için döviz kredisi yüzde 5,5-6,5 düzeyindeydi. 2022 Haziranında ise 1,5 olan libor’un üzerine 842 puanlık CDS’ten kaynaklanan risk primi ekleniyor. Diğer masraflarla döviz kredi faizi 10,5-11,5’e yükselerek, 2008 kriz döneminin iki katına çıkıyor. Bu da insanlarımız tarafından “tefeci faizi” nitelendirmesiyle ve ‘’kullanılamaz’’ olarak tanımlanıyor." 

CDS rekora giderken bu oran, Türkiye’yi savaştaki Ukrayna’nın ardından dövizle borçlanma faizinin en yüksek olduğu ülke yaptı.

 

Etiketler
Yorumlar