Türkiye, ABD vatandaşları için kelepir alışveriş fırsatı haline geldi

Ah Türkiye vah Türkiyem... ABD'de sıradan bir vatandaş sırf ucuz diye Türkiye'ye saç kestirmeye geliyor. Türkiye, doların yükselişinden sonra yabacılar için cennet haline geldi.

Türkiye yabancılar için kelepir yerliler için zam yumağı bir ülke oldu...

Bir dönem Türkiye'den çok daha fakir olan Bulgarlar, Gürcüler Türkiye'deki ürünleri kelepir olarak yorumluyorlar...

Türkiye'ye çok uzaklardan saç ektirmek, diş çektirmek için gelenleri de biliyorduk ama saç kestirmek için Amerika'dan gelen olduğunu yeni öğrendik...

ABD’de yaşayan Bryn Elise isimli bir kadın, istediğini saçı yaptırmak için kuaförünün kendisinden 4 bin dolar istediğini söyleyip, çareyi Türkiye’ye uçmakta buldu.

Elise, ABD’deki kuaförüne elinde bir fotoğrafla gittiğini ve kesim, bakım, boya gibi işlemler için kendisinden 4 bin dolar (69 bin TL) istendiğini söyledi. Fiyatı çok yüksek bulan kadın, saçını daha ucuza kestirmek için Türkiye’nin yolunu tutmaya karar verdi.

Yaklaşık 10 bin kilometrelik bir seyahat sonunda kadın, istediği saçlarına kavuştuğu halini sosyal medya hesabından paylaştı. Elise, “Hayalinizdeki saçı yaptırmak için ABD’de sizden 4 bin dolar istendiğinde bunu kabul etmeyip Türkiye’ye uçup saçınızı orada yaptırabilirsiniz.” yazdı.

10 Kilometre yol yaptı; 2 bin dolar kazandı bedavaya tatil yaptı

Genç kadın, videonun başlığında ise ‘İki haftalık tatilim dahil Türkiye daha ucuza geldi’ ifadelerini kullandı. Elise’nin Türkiye’ye gidiş-dönüş uçak bileti, iki haftalık konaklama bedeli ve saçlarına uygulanan işlemler için toplamda 2 bin 200 dolar ödediği ortaya çıktı. Bu fiyat, ABD’de istenenin neredeyse yarısına denk. Yani, genç kadının mahallesinde bir kuaföre gitmek yerine 10 bin kilometre ötedeki Türkiye’yi tercih etmesi daha ucuza geldi.

Olayın ortaya çıkmasının ardından genç kadının paylaştığı video sosyal medyada kısa sürede gündem oldu. Elise, son dönemde ABD’de kuaför fiyatlarının artmasından dert yandı.

Elise, Türkiye’de saçları için bahşiş dahil toplamda 450 dolar ödediğini söylerken, “Saçlarımı kestirmem ve boyatmam için yaklaşık 4 bin doları gözden çıkarmam gerekiyordu. Biliyorum ki ABD’deki kuaförüm beni soymaya çalışmıyordu. Ancak artık artan fiyatlardan dolayı onlar da zam yapmaya mecbur kaldılar. Düşündüm ki buraya 4 bin dolar harcayacağıma başka bir ülkeyi gezer ve yine aynı işlemleri uygulatabilirim.” ifadelerinde bulundu.