TÜRK TELEKOM'u DEVLETLEŞTİRMEK İÇİN DEVLET PARA ARIYOR

Hariri Grub'un, arsalarını satıp; kasasını boşaltıp; banka borçlarıyla bıraktığı Türk Telekom'u devletleştirmek için devlet bankalardan borç para arıyor!

Lübnanlı Hariri Grub'un Türk Telekom enkazı hala kaldırılamadı. 

Türk Telekom'un kasasını boşaltıp; arsalarını satıp bankalara da borç takıp Türkiye'yi terkeden Hariri Grup için yaprak kımıldamıyor! 

Türk Telekom'un yüzde 55'i halen Hariri Grubun borç bıraktığı bankalara ait. Yani bankalar Türk Telekom'a haciz yoluyla sahip oldu. Bankalar ortak bir şirket kurup Türk Telekom'u yönetiyor. Bu haliyle de Türk Telekom'u kimse satın almıyor. 

Büyük umutlarla özelleştirilen Türk Telekom; hüsranla devletleştirilmek zorunda. Devletleştirme için Türkiye Varlık Fon'u görevlendirildi. 

Ortadaki enkaz olan Türk Telekom'u satın almak için Varlık Fonu kredi alıyor. 

Böylece, 17 yıl önce kolayca özelleştirilen Türk Telekom, bu kez devletleştirilmek için uğraşılıyor. 

Türk Telekom özelleştirildi; alan şirket geliri alıp kaçtı. Şimdi devletleştirilmesi için para aranıyor! Ortada ise ne arsa kaldı; ne kasadaki 2,5 milyar dolar. 

Türkiye Varlık Fonu'nun Türk Telekom hisseleri için bankalarla kredi görüşmesi yürütüyor... 

Bloomberg'de yer alan habere göre, Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom’un yüzde 55 hissesinin satın alımı için aradığı finansmanın tamamını ya da büyük bölümünü karşılamak için mevcut hissedar bankalarla kredi görüşmesi gerçekleştiriyor.

Varlık Fonu, “Bankalarla satın alma konusunda görüşmelerimiz devam ediyor” diyerek daha fazla detay vermezken, bankaların hisselerinin temsilcisi Levent Yapılandırma Yönetimi (LYY) konuya ilişkin yorum yapmadı.

Bankalar yaklaşık üç yıldır daha önce ödenemeyen kredilerine karşılık olarak LYY şirketi aracılığı ile Türk Telekom’un çoğunluk hissesini elinde bulunduruyor.

Akbank, Garanti ve İş Bankası en fazla hisseye sahip üç banka konumunda.

Aralık ayında Varlık Fonu ve LYY, hisselerin olası devri konusunda resmi görüşmelere başlandığını duyurmuştu. Güncel piyasa değerine göre Türk Telekom’un bankaların elindeki hissesi yaklaşık 1,4 milyar dolar değerinde.