TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜ, ÇOK ÖNEMLİ BAŞARILAR GERÇEKLEŞTİRDİ

Türk tekstil sektörü, geçen sene 12,9 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) verileri, sektörün ihracatını 2021’de bir önceki seneye göre yüzde 33,2 artırdığını gösteriyor. Sektör, ihracat yaptığı 200’ün üzerinde ülke ve bölgenin yaklaşık yüzde 85’inde ihracat artışı kaydetti. Böylece sektör, 12,9 milyar dolar değerinde ihracata imza attı. Bu rakamlar, sektörün ihracatta tarihi zirveye çıktığını gösteriyor.  Sektör, aralık ayında bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 18,2 artış kaydederek 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Buna göre sektör, tüm zamanların en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi.

İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, sektörün 2021 ihracat rakamlarını şöyle analiz etti:

“İhracat gerçekleştirdiğimiz ülkelerin yaklaşık yüzde 85’inde ihracatımız arttı. Avrupa, Amerika, Asya, Afrika Kıtaları ve Türk cumhuriyetlerine ihracatta cumhuriyet tarihi rekoru kırdık. 96 ülke ve bölgeye ise tüm zamanların en yüksek tekstil ihracatını gerçekleştirdik. Sektörümüz açısından en sevindirici gelişmelerden biri ise ABD’ye gerçekleştirdiğimiz ihracatta yaşandı. En büyük hedef pazarlarımızdan biri konumundaki ABD’ye 2021 yılında 839 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdik. Son 3 yılda istikrarlı bir şekilde ABD’ye ihracatımızı artırıyoruz. 2022 yılında ise ABD’ye 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirmeyi öngörüyoruz. Geçen yıl en fazla tekstil ihracatı yaptığımız ülkeler sırasıyla yüzde 52,5 artışla İtalya, yüzde 11,2 artışla Almanya ve yüzde 33,7 artışla ABD oldu. En büyük ihracat pazarımız Avrupa Birliği ülkelerine 2021 yılı ihracatımız yüzde 33,8 oranında artarak yaklaşık 6 milyar dolar değerinde gerçekleşti. 2022 yılında AB’ye ihracatımızın 7,5 milyar dolara ulaşmasını öngörüyoruz.”

Ahmet Öksüz, Türk tekstil sektörünün dünyanın en büyük 5. tekstil ihracatçısı olduğuna dikkat çekerek Türk tekstil sektörünün AB ülkelerinin 2. tedarikçisi konumunda bulunduğunu belirtti. Öksüz, bu sene 15 milyar dolar değerinde ihracatla yeni bir rekor gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Etiketler