Türk şirketleri için tedirgin edici yorumlar geldi

Bloomberg, yükselen enflasyon ve TL'nin tüm dünyada en çok değer kaybeden para birimlerinden biri olması nedeniyle Türkiye'nin en büyük şirketlerinden bazılarının tahvillerinin sıkıntılı bölgelere girdiğini yazdı.

Türk Telekom'un maddi yapısıyla ilgili yabancılar tedirgin edici analizler yapıyor...

Bloomberg'in haberine göre Türkiye'nin en büyük ikinci telekomünikasyon şirketi Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin iki tahvili geçen hafta başından bu yana sıkıntılı seviyelerde işlem gördü.

‘TÜRK ŞİRKETLERİ ZORDA'
Bloomberg'in derlediği verilere göre yatırımcılar, şirketin toplamda yaklaşık 1 milyar dolarındaki Haziran 2024 ve Şubat 2025 vadeli tahvilleri için aynı vadedeki ABD Hazine tahvilleri üzerinde 1000 baz puandan fazla prim talep ediyor.

ABD merkezli basın kuruluşunun sorularına yanıt olarak şirket, likidite pozisyonunun sağlam olduğunu ve likidite koşullarına bağlı olarak döviz cinsindeki iki tahvilden herhangi birini geri almayı düşünebileceğini söyledi.

Türk şirketleri, 2024'ün sonuna kadar olan vadede 16 milyar doları aşan borcu çevirmeleri gerekiyor. Şirketlerin dolar cinsi tahvil faizlerinin ortalama olarak neredeyse yüzde 12’ye ulaşmasıyla birlikte yeniden finansman baskıları zayıf TL ile yoğunlaşıyor.

TL'NİN DEĞER KAYBI KAN KAYBETTİRİYOR
TL bu yıl dolar karşısında değerinin dörtte birinden fazlasını kaybetti. Gelirlerinin çoğunu Türkiye'de elde eden ancak dolar cinsinde borcu olan şirketler bu durumda ciddi darbe aldı.


Coca Cola Co.'nun şişeleme biriminin ocakta tahvil ihraç etmesinin ardından Türkiye bu yıl uluslararası borç piyasalarında yalnızca bir satış kaydetti. Bloomberg'in derlediği verilere göre 2021'in tamamında toplamda 14 kurumsal anlaşma gerçekleştirilmişti.

Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan yatırım şirketi Union Investment Privatfonds GmbH'da kıdemli portföy yöneticisi ve gelişmekte olan piyasalardaki kurumsal borçları takip eden birimin başkanı Sergey Dergachev, “Lira stresi etkisini hissettirdiğinde zorlu döviz kuruna maruz kalan şirketlerin tahvil değerlemeleri konusunda baskı altına girdiğini görürsünüz” dedi.

Dergachev, “Türk Telekom'un borcunun büyük bir kısmı dolar cinsinden olduğu için liranın değer kaybetmesinden dolayı üzerinde bir baskı var” diye ekledi.

TÜRK TELEKOM: LİKİDİTE POZİSYONUMUZ SAĞLAM
Türkiye Varlık Fonu'na ait Türk Telekom telekom sektörünün dünyadaki standartlarına göre kaldıraç oranının düşük olduğunu, finansal ve ticari yükümlülüklerini karşılayabilecek kapasitede olduğunu söyledi. Şirket adına yapılan açıklamada “mevcut iklimde finansal risklerin proaktif ve temkinli bir yaklaşımla yönetildiği” belirtildi.

Akbank ve Türkiye İş Bankası’nın ihraç ettiği banka tahvilleri de sıkıntılı seviyelerden işlem görüyor. Ülker Bisküvi A.Ş'nin borcu da problemli düzeyde.

KREDİ SINIRLAMASI RİSKLERİ ARTIRDI
ING Bank'ta gelişmekte olan piyasalar analisti Egor Fedorov, liranın değer kaybını yavaşlatmak için hükümetin döviz nakdi olan şirketlere kredi yasağı getirmesinin şirketlerin döviz pozisyonlarını koruma kabiliyetini azalttığını ve kurumsal borç riskini artırdığını söyledi.

Türkiye'de fiyat artışı 2017'nin başından bu yana neredeyse kesintisiz bir artışla çift haneli rakamlara ulaştı. Ancak bu yıl yükselen enerji ve diğer emtia maliyetleri nedeniyle fiyatlar çeyrek asrın en yüksek seviyesine yaklaştı. Dünya çapındaki merkez bankaları enflasyonla mücadele ederek para politikasını sıkılaştırırken Türkiye bu yıl politika faiz oranını değiştirmedi.

Yıllık enflasyon haziranda yüzde 78,6 ulaştı ve hükümetin temerrüde düşmesine karşı uygulanan sigorta maliyeti neredeyse 20 yılın en yüksek seviyesine geldi.

‘YATIRIMCILAR NETLİK BEKLİYOR'
PGIM Fixed Income'da gelişmekte olan ekonomileri takip eden ekonomist Magdalena Polan Türk şirketlerinin kısa vadeli döviz ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar parası olduğuna dikkat çekerek, “Risk, ülke ve banka döviz likiditesinden ve tüm ekonominin yükselen risk algısından kaynaklanıyor” dedi.(Sözcü) 

Fitch Ratings geçen hafta politika belirsizliği, müdahaleci politikalar ve enflasyon nedeniyle 25 Türk bankasının döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunu düşürmüştü.

“Yatırımcıların Türkiye’deki siyasi durumun nasıl gelişeceği konusunda daha fazla netliğe ihtiyacı var” diyen Dergachev, bu konuda netlik sağlanır sağlanmaz belirsizliğin hafifleyeceğini düşündüğünü söyledi.