Türk lirasını zor günler bekliyor. Reuters bu yıl için TL'de yüzde 14 değer kaybı bekliyor.

Uzmanlar hızla yükselen enflasyon, düşen faizler ve Fed'in erken hamle yapacağı beklentisi karşısında TL'ki değer kaybının bu yılda devam edeceğini belirtiyor. Reuters anketine göre TL'deki değer kaybının yüzde 14'ü aşması bekleniyor.

18 liradan 11 liraya gerileyen Dolar/TL yeniden 14 lira sınırına gelince gözler bir kez daha kura çevrildi. Yüzde 36 ile 19 yılın çıkan enflasyon oranlarıyla gözler bir kez daha faize ve kura çevrildi. 

2021 yılını 13,40 liradan kapatan Türk lirası yeni yıla da değer kaybıyla aşladı. Dolar/TL cuma gününün 13,83 liradan tamamlarken, Euro/TL 15,71 liradan haftayı tamamladı. 

Yatırımcısından, ihracatçısına dar gelirliden, zengine herkes yeni yılda TL'nin yeni yılda kur karşısında nasıl bir seyir izleyeceğini merak ediyor. 

Reuters, 49 para birimi stratejisti ile yaptığı anket sonucunu paylaştı. Analize göre TL için 2022’de yüzde 14 değer kaybı bekleniyor. Ankette yer alan ve TL’den daha fazla değer kaybetmesi beklenen tek para birimi ise yüzde 33 ile Arjantin pezosu oldu.

Enflasyonun yüzde 36'ya yükselerek yaklaşık 20 yılın en hızlı artışını kaydetmesine karşılık, TCMB'nin 22 puan daha düşük olan politika faizini artırmayacağı beklentisi geçen yıl keskin şekilde yüzde 44 değer kaybeden TL'nin cazibesini ortadan kaldırarak zayıf seyre yol açtı.


Hafta başından bu yana negatif getiri etkisi ve enflasyonda daha da yükseliş beklentisiyle değer kaybını sürdüren TL, dolar karşısında 14 seviyesine yaklaştı. Ekonomistler enflasyonun mayıs ayına kadar yüzde 50'ye yükselebileceği uyarısında bulunurlarken, bu durum TL'nin zaten negatifte olan getirisinin iyice düşmesine yol açacak. Öte yandan Rus rublesinin dolar karşısında yüzde 7,3, İngiliz sterlininin 1,3 ve avronun da 1,1 değer kazanması bekleniyor.

Etiketler
Yorumlar