TÜRK EXİMBANK, SENDİKASYON KREDİSİNİ YENİLEDİ

Sendikasyon kredisini yüzde 115 oranında yenileyen Türk Eximbank, 418,8 milyon avro ve 161,5 milyon dolar olmak üzere toplamda 645 milyon dolar değerinde kaynak sağladı.

Dün gerçekleştirilen kredi anlaşması dahilinde, yürütücülüğünü Mizuho Bank'ın yaptığı bir sene vadeli işlemle Türk Eximbank, sendikasyon kredisini yüzde 115 oranında yeniledi. Böylece Türk Eximbank, 418,8 milyon avro ve 161,5 milyon dolar olmak üzere toplamda 645 milyon dolar değerinde kaynak sağladı. Söz konusu işleme Avrupa, Amerika, Uzak Doğu ve Körfez bölgelerinden önde gelen toplam 22 banka katılım gösterdi.

Yapılan açıklamada Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney’in görüşlerine de yer verildi. Güney, konuya yönelik şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz yılın işleminde yer almayan Avrupa ve Körfez bölgesinden 4 yeni banka da bu işleme katıldı. İhracatımızın rekorlar kırdığı bu dönemde, başarıyla tamamladığımız sendikasyonumuzu, Türk Eximbank ve ülke ekonomimize olan güvenin kuvvetli bir yansıması olarak değerlendiriyoruz. Sendikasyon işlemimizin başarısında Türk Eximbank olarak uluslararası bankalar ile süregelen güçlü ilişkilerimizin büyük katkısı oldu. Sağladığımız uluslararası kaynağın ülkemize ve ihracat sektörüne hayırlı olmasını diliyorum."

Etiketler