TUPRS, AYGAZ, CIMSA, OYAKC, PETKM, TURCAS, GWIND ENERJİ KRİZİNDEN NASIL ETKİLENİR?

Artan enerji fiyatlarının Borsa İstanbul hisselerine etkisi

Dünyada enerji ve doğalgaz fiyatları aldı başını gidiyor. Bir yandan yüksek fiyatlar diğer yandan tedarik zorluklarıyla dünyayı yakın dönemde enerji krizi etkileyecek.

Kömür, petrol ve elektrik fiyatlarındaki sert artışlar nedeniyle Akçansa, Çimsa, Oyak Çimento gibi çimento şirketlerinin ve doğalgaz fiyatlarındaki artışlar nedeniyle Şişecam’ın kar marjlarının bir  miktar baskı altında kalması beklenebilir.

Tüpraş açısından ise her ne kadar mevcut ve potansiyel doğalgaz fiyat  artışı maliyetleri bir miktar artıracak olsa da son dönemde ürün  marjlarında görülen yükseliş trendinin ve petrol fiyat artışları  sonrasında stok karının şirketin performansına olumlu yansıyacağını  düşünüyoruz.

Petkim açısından doğalgaz ve petrol fiyat artışı maliyetleri artırsa  da doğalgaz bazlı üreticilerin maliyetlerinin daha fazla artması ürün  fiyatlarını destekleyerek olumsuz etkiyi azaltacaktır.

Aygaz ise petrol fiyatlarındaki artışın LPG fiyatlarını  desteklemesinden olumlu etkilenecektir.

Elektrik üretim şirketlerinde ise doğalgaz ve kömür bazlı üretim yapan Alarko, Akenerji ve Turcas gibi şirketlerin faaliyet performansını  olumsuz etkilemesi muhtemel iken, Odaş ve Galatawind gibi serbest  piyasaya elektrik satışı olan diğer üreticiler artan elektrik  fiyatlarından olumlu etkilenecektir.(GEDİK)