TUPRS, 5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM PLANINI AÇIKLADI

TUPRS geleceğin enerji türleri için 5 milyar dolar yatırım planı açıkladı.

TUPRS, geleceğin yakıt enerjisi 5 milyar dolarlık toplam yatırım kararı aldı. 

2030'a kadar kademeli olarak yatırımlar sürdürülecek ve yeşil enerji sistemine geçilecek. 

Tüpraş, Türkiye'nin fosil yakıt tüketiminin 2030 yılında zirve yapacağı ve motorin yakıtların kısmen hidrojen ile ikame edileceği varsayımıyla faaliyetlerini çeşitlendirmek için biyoyakıt ile hidrojen alanına yatırım yapacağını duyurdu...

Şirket var olan karbon emisyonlarını azaltmayı hedeflerken rafinaj yatırımları ana gelir ve kar kalemi olmayı sürdürecek...

TUPRS, rafinaj alanında ürün çeşitlendirmek ve kârlılığı artırmak amaçlı yatırım yapılacak. Bu kapsamda rafinaj alanında 2022-2030 döneminde yılda 190 milyon dolar, 2031-2035 yıllarında yılda 120 milyon dolar sermaye harcaması yapılacağı tahmin ediliyor. 

TUPRS,  biyoyakıt alanında İzmir rafinerisinde var olan bir birimi yaklaşık 230 milyon dolar yatırım ile biyoyakıt birimine çevirecek.

Şirket, sıfır karbon emisyonlu elektrik üretimi başlığı altında da rafinerilerine güneş ve rüzgar santralleri kurmayı planlarken, rafinerilerdeki üretim süreçlerini de elektrik ile işler hale getirmeyi hedefliyor.

TUPRS,  yeşil hidrojen üretimi alanında da 2035 yılına kadar toplam 690 milyon dolar yatırımla yaklaşık 1 gigawatt elektroliz kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

TUPRS, ağır ulaşım ve lojistik sektörlerine yeşil hidrojen satışı 2030 yılına kadar gerçekleştirilecek.