Tofaş'ın hafif ticari aracı Doblo artık İspanya'da üretilecek

Tofaş’ın hafif ticari araç grubundaki “Doblo”, artık İspanya'da üretilecek. Toplam üretimdeki payı yüzde 83'ü bulan Doblo ihracatta da en büyük payı tutuyordu.

Tofaş, Bursa'dan dünyaya satışını yaptığı Doblo İspanya'ya Transfer oldu. Stellantis Grubu, Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilen yeni Fiat Doblo modelinin üretimini İspanya’daki Vigo fabrikasında üretme kararı aldı. Tofaş, aracın üretiminin 2023 sonuna kadar uzatılmasını talep edecek.

TOFAŞ, tasarımı, kalitesi ve çok amaçlı kullanım özelliğiyle uluslararası alanda ilgi gören “Doblo”  İtalya, Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere, Avusturya, Belçika ve Hollanda’nın da aralarında bulunduğu 48 ülkeye ihracat yapıyor.

Tofaş’ta, geçen yılın Aralık ayında düzenlenen törenle, 100 bininci Doblo banttan indirilmişti. Fiat Doblo modeli 2000 yılından beri Türkiye’de üretiliyordu.

Konuya ilişkin Fiat tarafından bugün basın duyurusu yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar yazıldı: “Diğer taraftan, 23 Ekim 2020 tarihli şirketimiz özel durum açıklamasında 2022 yılı sonuna kadar Tofaş fabrikasında devam edeceği açıklanan mevcut Fiat Doblo modelinin üretiminin ihracat pazarlarından gelen talep doğrultusunda Türkiye, Kuzey Amerika, Kanada, Orta Doğu ve Afrika için 2023 yıl sonuna kadar uzatılması dahil, Tofaş fabrikasında üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmeler devam etmekte olup, kesinleşen önemli bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

 

TOASO TOFAS TURK OTOMOBIL FABRIKASI A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 63.2
Satış 63.25
Değişim 2.75%
Son Değer 63.2
En yüksek 63.2
En düşük 60.85
Haftalık Değişim 3.0995%
Aylık Değişim 5.3333%
Yıllık Değişim -9.2996%
Etiketler
Yorumlar