KOZA GRUBU, ERCİYES ANADOLU HOLDİNG VE AYDINLI GRUBU gibi şirketlerin satış engelleri kalktı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi kabul edildi. Yasayla TMSF bünyesindeki 779 şirketin satış engeli kalktı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kayyım olunan dev şirketlerin satışının önündeki engelleri kaldıran, Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada kabul edildi. 

Kabul edilen değişiklikle birlikte TMSF elinde bulunan FETÖCÜ ŞİRKETLERİN SATIŞ ENGELLERİ kalkmış oldu. 

Bundan sonraki süreçte  Koza Grubuna ait KOZAA, KOZAL ve IPEKE, Erciyes Anadolu Holding bünyesindeki İstikbal, Bellona, Mondihome, Hes Kablo ile Gümüşsuyu Halı ve Aydınlı Grup şirketleri satılabilecek. 

FETÖ Örgütüne aidiyeti ve iltisakı bulanan şahıslara ait TMSF kayyımlığında bulunan 779 adet şirket bulunuyor. Bu şirketlerin aktif büyüklüğü geride kalan 5 yılda tam yüzde 65 oranında büyüyerek 70.3 milyar lirayı buldu. 

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, geçen ay yapmış olduğu açıklamada "Koza Altın, Erciyes Anadolu Holding, Aydınlı Grubu ve TMSF'deki büyük yapıların tamamında hemen hemen müsadere kararları çıktığını belirtmişti. Güldal, müsadere kararına ilişkin olarak "Ama henüz onanmadı, Yargıtay aşamasında, inşallah hukuki süreçlerinin tamamlanmasını teminen Koza Altın ve diğer firmalarımızla ilgili, satış, halka açma ya da Türkiye Varlık Fonu'na devrolma gibi opsiyonlar önümüzdeki süreçte değerlendirilecek." ifadelerini kullanmıştı. 

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen değişikliklerle Terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı bulunan veya irtibatlı kişilerin sahibi veya ortağı oldukları şirketlere yönelik yürütülen soruşturma ve kovuşturmalarda TMSF'nin kayyım olarak atanmasına ilişkin hüküm, 31 Temmuz 2021'den itibaren 3 yıl daha uygulanacak.

Mevcut düzenlemelere göre; TMSF sadece hakkında “sürdürülemezlik” kararı alınan şirketlerin satışını yapabiliyor. Yeni düzenleme çalışması ile Bankacılık Kanunu’nda yer alan “sürdürülemez olma” şartı kaldırılarak tüm şirketlerin TMSF tarafından satılmasına imkân tanınması amaçlanıyor.

KOZA, KOZAL ve IPEKE KOLAY SATILABİLECEK

Bu düzenlemenin yapılmasıyla binlerce yatırımcısı bulanan ve Borsa İstanbul’da işlem gören Koza Altın, İpek Enerji, Koza Anadolu Metal gibi şirketlerin önündeki satış engelleri kalkmış oldu.

Yine halka açık olmayan İstikbal, Bellona, Mondi, Aydınlı Giyim gibi şirketlerin de satışları da mümkün hale gelebiliyor.

 

Etiketler
Yorumlar
bayramali40@hotmail.com
İnandırıcı gelmedi sitenin yorum katılmış haberi
Yaşar
Bu haber sonrası kozal niye düştü arefe günü.
GlobalTrader
Türkiyeye yatırımcı çekecek harika bir kanun.