THK KAYYUM BAŞKANI CENAP AŞÇI ENKAZLAR BIRAKARAK GİTTİ

Tartışmaların göbeğindeki isim Cenap Aşçı istifa görünümlü görevden alındı.

Ve o çok tartışılan kurumun Kayyum Heyeti Başkanı görevden alındı...

Son dönemin en başarısız yöneticisi 

Son dönemde orman yangınları nedeniyle çok tartışılan Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı görevden alındı. Yaklaşık 2 yıl önce kurumu yönetmek üzere atanan Aşçı son dönemin en tartışmalı başkanı oldu. Çünkü 4 milyon dolar gibi küçük sayılabilecek bir parayı bulamayıp yangın uçaklarının bakımını yaptırmamıştı. Başkanın bu ihmali, Türkiye'nin en büyük orman kayıplarına neden oldu. 

Kayyum başkanı, 4 milyon dolar için yangın uçaklarının bakımını yaptıramazken tarihin en büyük orman yangınlarında görevinin başında değil; düğün halayındaydı.

FETÖ ile anılmıştı

Cenap Aşçı Türk Hava Kurumu'nun en başarısız yöneticisi olarak yorumlanıyordu. Aşçı hakkında FETÖ iddiaları yapılmış ancak; bu iddialar geçiştirilmişti. 

Aşçı, geçen hafta kurumda düzenlediği basın toplantısında 3 yılda yaşanan süreci özetleyen bir basın toplantısı yapmış adeta başkan olarak görev yaptığı dönemin muhasebesini yapmıştı.  

Kendisine yakın personelin iş sözleşmesini yeniledi

Cenap Aşçı, istifasını cebine koymasına rağmen  kendisine yakın personelin iş sözleşmelerini uzatması dikkati çekmişti. Örneğin, THK üniversitesi genel sekreteriyle 5 yıllık sözleşme imzalaması çok tartışılmıştı. Çünkü görevden alınması kesinleşmiş birisinin yakın kadrosuna uzun süreli sözleşmeler yapması etik bulunmuyor. 

Yeni THK kayyum ekibi yeni alınan bu personeli işten çıkarsa yüksek tazminatlar ödeyecek; işten çıkarmasa liyakat sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalacak... 

Kayyum Cenap Aşçı'nın THK'da bıraktığı enkazlardan biride, personel sözleşmelerinde yaptığı usülsüz ve onay almadan esaslı değişiklikler yapması oldu. Yeni THK yönetimi bu personel sözleşmeleriyle uzun süre meşgul olacak... 

Uçakları yangına hazırlayamadı 

Cenap Aşçı’nın görevden alınmasında kurumdaki uygulamaları ve son dönemde yaşanan tartışmalardan kaynaklandığı belirtiliyor. 3 yıldır hangardan çıkarılmayan yangın söndürme uçaklarının kararda en büyük etki olduğu belirtiliyor. Yine Aşçı geçtiğimiz haftalarda Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile basın üzerinden farklı düşünceler seslendirmişti. 

Genel kurul yapmamıştı

Cenap Aşçı, yangın söndürme uçakları dışında mevzuata göre en kısa sürede olağanüstü genel kurulu toplaması ve yönetimi devretmesi gerekirken, 3 yıldır olağan genel kurulu dahi toplamamakla da suçlanıyordu.

 

 

Yorumlar