Temmuz enflasyon yüzde 79,6 olurken, Bakan Nebati sokağa çıkabilme ile öğünüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldığı canlı yayında yabancı bir bakanla yaşadığı diyaloğu anlattı. Sokağa çıkabiliyorum!

Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı. Beklentilerin altında açıklanan verilere göre geçen ay enflasyon yüzde 79,6 oldu. Aynı veriyi İstanbul Ticaret odası İstanbul için yüzde 99,1 olarak açıklarken Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Türkiye'nin enflasyonunun yüzde 176 hesapladı. 

Dünyadaki en yüksek enflasyonlardan biriyle yaşamak zorunda Türkiye'de, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldığı programda enflasyonla mücadeleden çok yaptığı "Sokağa çıkabiliyorum" açıklamasıyla gündem oldu. 

Bakan Nebati, yabancı bir bakan ile arasında geçtiğini iddia ettiği sohbetini anlattı. Nebati, "Yabancı bir bakanla konuşuyordum, bana enflasyonumuzun yüksekliğinden bahsetti. Doğru dedim. Biz bunu çözeceğiz, kararlıyız. Ama bakın dedim "ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum, siz yüzde 10'luk enflasyonla sokağa çıkamıyorsunuz." ifadelerini kullandı.

"Aralıkta enflasyon düşüş eğilimine girecek"
" Büyümeden taviz vermiyoruz. Büyümeden taviz vermeyince enflasyonla mücadele vakit alır. Emtia fiyatları dünyada zirveye geldi. Gıda fiyatlarında tahıl koridoru açılmasıyla gevşeme oldu. Emtia fiyatları gevşemeye başladı. En önemli sorunumuz petrol. Gıda fiyatlarında, emtia fiyatlarında, petrolde sakinleşme var. Enflasyondan rahatsızlık duyan toplumsal beklenti oluştu. Bu durumların dengelenmesi enflasyon baskısını azaltacak. Attığımız adımlarla enflasyonun engellenmesi için önemli adımlar atıyoruz. Aralık ayında enflasyon düşüş eğilimine girecek."

 

Etiketler
Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 5.031,98 %-0.59
Dolar 19,051 %0.13
Euro 20,502 %-0.63
Gram Altın 1.211,97 %-0.66
Brent Petrol 74,620 %-0.68
Bitcoin 27.369,90 %0.00