TCDD Yüksek Hızlı Tren biletlerine yüzde 10 oranında zam yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Yüksek Hızlı Tren (YHT) fiyatlarına bir kez daha zam yaptı. Bu yıl 5. zammı gören YHT fiyatları yüzde 10 oranında artırıldı.

Petrol fiyatlarındaki artışla otobüs ve uçak biletleri artış gösterirken, Elektrik fiyatlarındaki artışla da Yüksek Hızlı Tren fiyatları bu sene tam 5 kez zam gördü. Eylül ayında doğalgaz ve elektrik zammı da her ürün ve hizmetin fiyatında etkili oluyor. 

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), son zamlardan sonra Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerine yüzde 10 oranında zam yaptı. 

Bilet fiyatlarına 5 kez zam yapıldı 

Yüksek enflasyonla büyümeyi tercih eden Türkiye her gün yeni bir ürünün fiyatında yaşanan zamla güne başlıyor. Enerji fiyatları ve dolardaki hızlı yükselişten sonra hızlı tren fiyatları da bu yıl 5. kez zam gördü. YHT biletlerine Ocak ayında yüzde 20, Mart ayında yüzde 10, Nisan ayında yüzde 15 ve son olarak Haziran ayında ise yüzde 30 oranında zam yapılmıştı.

9 ayda yüzde 155 artış

YHT'de bilet fiyatları geride kalan 9 ayda yüzde 155 oranında zam gördü. Yüzde 10 olarak bilet fiyatlarına yansıyan zamla birlikte Eskişehir-Konya arası bilet fiyatı 109 liradan 120 liraya, Eskişehir-Ankara arası bilet fiyatı 84 liradan 95 liraya, Eskişehir-İstanbul (Söğütlüçeşme) arası bilet fiyatı da 127 liradan 140 liraya çıktı.

Ankara-İzmit arası 200 TL olurken, İstanbul-Ankara arasındaki bilet fiyatı 195 TL'den 215 TL'ye yükseldi.

Kaynak: Sözcü

Etiketler
Yorumlar