TAVHL son dönemde niçin sürekli yükseliyor?

TAVHL hisse analizi...

Son aylarda havacılık hisseleri önemli yükselişler yaptı. 

Havacılık hisseleri içinde ise THYAO'dan sonra TAVHL dikkati çekiyor... 

Son günlerde sürekli yükselen TAVHL, bugün de yüzde 3,2 ortalama pirim ile 39,2 tl seviyesinde işlem yapıyor

Borsa uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, TAVHL hissesini analiz etti: 

Omicron varyantının sonuçlarının kontrol edilebiliyor olması son bir buçuk yılda ciddi darbe alan havacılık sektörü için iyi bir hikaye oldu. Sektör içinde TAV havalimanları dikkati çeken şirketlerden biri... 

TAVHL bu ocak ayında yüzde 19.1 getiri sağladı. Endeks üzeri getiri getiren hisse 1 Aralık’tan bu yana yüzde 32 değer kazandı. TAV’ın gelir ve giderleri döviz cinsinden. Dolayısıyla zayıf TL’den görece daha fazla fayda sağlıyor.

Bu anlamda, TL’nin son dönemde kazandığı değer bir miktar olumsuz gibi görünse de, dolarTL dördüncü çeyrek dönemde yüzde 24 değer kazanmış durumda. Bu yüzde 24’lük değer yitirimi 2022’de yabancı turistin ilgisini çekebilir ve havacılık sektörüne olumlu etki oluşturabilir. 

Elbette ki Omicron varyantının sabit kaldığı varsayımıyla. TAVHL Antalya Havalimanı ihalesini kazanması orta/uzun vadede şirketin büyüme performansına olumlu yansıyacağını düşünüyorum. İyi yönetilmesi ve yüksek operasyonel karlılığı şirket hissesini ön plana çıkarıyor. 35.50 ve 32.50 seviyelerine doğru oluşabilecek geri çekilmeler alım fırsatı oluşturabilir"