Süt fiyatlarındaki artış süt ürünlerine yansımaya başlıyor.

Tereyağı, peynir ve yoğurda zam yolda. Beklenti fiyatların yüzde 30 civarında artması.

Enflasyon yükseldiği büyümenin yavaşladığı ortamda hayat zorlaşmaya devam ediyor. Geçen hafta  açıklanan verilere göre Türkiye'de enflasyon yüzde 70'e dayandı. Gelen verilere bakıldığında enflasyonun burada durmayacağı da kendini gösteriyor. 

Geçen hafta süte yapılan zamla 15 Mayıs'tan itibaren litre fiyatı 7,50 lira olarak uygulanacak. Sütteki artışın da süt ürünlerine bire bir yansıması bekleniyor.

Yüzde 30 zam yolda üreticiler tüketimin düşmesinden tedirgin

Ulusal Süt Konseyi’nin soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını yaklaşık yüzde 32 zamla litre başına 7,50 lira olarak belirlediğine dikkat çeken Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, “Yeni fiyat 15 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak. Bu gelişme de doğal olarak önümüzdeki günlerde süt ve süt ürünlerinin fiyatlarının yükselmesine neden olacak. Ana hammaddesi süt olan tüm ürünlerde de aynı oranda fiyatlar yükselecektir. Artan maliyetler ile yükselen fiyatlar, tüketicilerin alım gücünü zorlayacaktır. Kaliteli, güvenilir gıdaya erişim ekonomik sıkıntılar nedeniyle zorlaşabilir. Bu da kaliteden ödün vermeyen üreticiler için satış kaybına neden olabilir” diye konuştu. Gürova Süt Ürünleri sahibi Nevzat Aydın, 7 Aralıkta sütün fiyatının 3,20 lirayken şu an devlet desteğiyle birlikte 7,70 liraya yükseldiğini söyledi. Son zammın yoğurt ve ayran gibi ürünlerin fiyatlarına hemen yansıyacağını belirten Aydın, “Ezine peynir gibi diğer ürünlerinde yapılan bağlantılar ve elde bulunan stoklardan dolayı fiyatlara hemen yansımayacak. Çiğ sütteki fiyat artışının tüm ürünlerde yüzde 30 zam olarak yansıması bekleniyor. Nihai tüketicinin belli bir alım gücü var ve 1 kilo peyniri 120 liradan satın alması çok zor. Üretici olarak ürünü nasıl satacağız diye bizim de moralimiz bozuk” dedi.

Et fiyatları artmaya devam ediyor

Öte yandan sütte olduğu gibi ette de büyük zamlar yolda. Tüm Süt ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu da, kırmızı et fiyatlarına pazartesi günü 7 TL daha zam geleceğini söyledi. Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan Solakoğlu, "Biz bu zammı mayıs ayı içerisinde bekliyorduk ama erken oldu" dedi. Solakoğlu, "Zamlar devam edecektir. Temmuz ayına kadar yüzde 25 zam bekliyoruz" ifadelerini kullandı.


Mehmet Hanifi GÜLEL / Dünya 

Etiketler
Yorumlar