Standard Charterd Bank yıl sonu dolar tahminini 20 liraya çıkardı.

Döviz kurundaki sert düşüşe rağmen kurda artış beklentisi güçlenerek devam ediyor. Merkez Bankası anketinde 16,13 lira olacağı tahmin edilen dolar İngiliz bankaya göre 20 lira olacak.

Geçen hafta yayınladığı raporla Dolar/TL'nin 2022 yılı için 18 liranın üzerinde olacağı yönündeki beklentisinden sonra bir İngiliz bankası olan Standard Chartered Bank da dolar tahminin yayınladı. 

Banka 2022 yılı sonu için dolar/TL tahmini 20 TL olarak raporda yer aldı. İngiliz bankanın daha önceki beklentisi 12 lira seviyesindeydi. 

Standard Chartered Bank, yayımladığı araştırma raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin analizlere de yer verdi. Raporda, aralık ayındaki fiyat hareketlerinden sonra Türk lirasındaki oynaklığın Bitcoin’i geçtiğine dikkat çekildi.

Gazete Duvar'ın aktardığına göre, banka, yazın turizmin canlanmasıyla yaşanacak toparlanmanın negatif net rezervlerden dolayı yapısal kırılmayı tersine çeviremeyebileceğini vurguladı.

Yeni duyurulan dövize endeksli mevduatın beklenenin aksine dolarizasyonu düşürmediğini belirten Standard Chartered, yeni enstrümanın kamu maliyesi üzerinde risk oluşturduğunu vurguladı.

2023’teki seçimler öncesinde ortodoks politikalara dönüş olmayacağını ve para politikasının genişlemeci kalacağını düşünen banka, sürpriz bir erken seçim ihtimalinin ise 2022'de Türk lirası için diğer negatif faktörlerden biri olacağını belirtti.

 

Etiketler
Yorumlar