SPK'daki görevden almalardan sonra çok ilginç yorumlar yapıldı

SPK'daki geçen hafta başlayan görevden almaların arkasında belirli şirketlerin halka arz isteği mi var?

SPK’da iki üyenin görevden alınması yankıları sürüyor. 

Birilerine görevden alınan iki üyenin SPK’dan ayrılması durumunda kurulda görüşülen bazı dosyalarla ilgili onay sözü mü verildi?

Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) iki üyenin geçen hafta görevden alınmasının etkileri sürüyor. Geçen hafta SPK Başkan Vekili Muttalip Ünal ile SPK Üyesi Ali Akay görevden alınmasının yankıları sürüyor.

Mevzuatçı olarak bilinen bu iki üyenin bazı manipülatörlerin ve bunların iş yaptığı kişilerin tekerine çomak soktuğu için görevden alındığı öne sürülmüştü.


Ekonomimanset.com'un haberine göre bu iki üyenin görevden alınmasına sebep olan kurul toplantısı üç hafta önce yapıldı.

Üç hafta önce yapılan kurul toplantısında Penta Teknoloji bedelsiz sermaye artırımı başvurusu, Scoter firmasının halka arz ön izin başvurusu, Bulls Girişimin Sermayesi tahsıisli sermaye artırımı başvurusu ve Oncosem Onkolojik Sistemler’in halka arz başvurusu konuları görüşüldü.

Scoter firmasının halka açılma ön izin başvurusu kotasyon şartlarına uygun olmadığı, Bulls Girişimin Sermayesi tahsisli başvurusunda girecek ortak hakkında çok sayıda işlem yasağı, manipülasyon, idari para cezası, evrakta sahtecilik, kara para incelemesi vs. olduğu ve tebliğde bulunan itibar şartının sağlanmadığı, Oncosem Onkolojik Sistemler’in halka açılma başvurusunda ortaklar ve faaliyetlerle ilgili çok sayıda sorunlar olduğu konusunda görüşler bildirildi ve bu dosyalar incelemeye alındı.


Penta Teknoloji bedelsiz sermaye arttım başvurusu ise bu iki üyenin manipülasyon incelemesi ve kısa sürede %1500 fiyat artışı olduğundan red oyu kullandı ama oy çokluğu ile geçti. Başkan üyelere bu dosyalar kuruldan geçmeyince ne dedi? Ve tartışmalar üç hafta önce burada başladı. Sonrasında bu iki üye görevden alındı.

Birilerine bu iki üye giderse bu dosyalar rahat geçer sözü mü verildi?

ŞİMDİKİ SÜREÇ? 

SPK Başkanı dosyalar Kurul’dan geçmeyince üyelere ne dedi? Scoter firmasının, Oncosem Onkolojik Sistemler ve Bulls Girişim Sermayesinin tahsisli başvurusu dosyaları ne olacak? Hep birlikte izleyip göreceğiz.

DÖRT ŞİRKET MANİPÜLATÖRLERLE BAĞLANTILI MI?

Penta Teknoloji, Bulls Girişim, Scoter firması ve Oncosem Onkolojik sistemler’in ortak noktası manipülatörlerle bağlantısının olması. EC Yatırım Holding, Scoter firmasının yüzde 15 oranında ortağı. Bu şirket de ünlü manipülatör E.Ç.'e ait. 


Kısacası daha önce Penta Teknoloji, Petrokent, Kütahya Şeker ve Ulusoy Elektirik gibi bir çok hissede manipülasyon yaparak küçük yatırımcıların mağdur olmasına neden olan manipülatörlerin, yatırımcıları hisse senedinden uzaklaştırma çabalarının sürdüğü yorumlanıyor. 

Manipülatörler para kazanırken hisse senedi piyasalarından kaçan tasarruflar dövize ya da başka yatırım araçlarına giderken ülke ekonomisine de zarar vermeye devam ediyor.(PATRONLAR DÜNYASI) 

Piyasa Özeti
BIST 100 8.431,32 %-0.97
Dolar 27,566 %0.48
Euro 28,961 %0.65
Gram Altın 1.615,83 %0.24
Brent Petrol 89,570 %-1.27
Bitcoin 27.563,59 %0.00