S&P 500 endeksi, ocak ayında kaydettiği rekor seviyeden düşüşü yüzde 20'yi aşmasıyla "ayı piyasasına" girdi

ABD ve Avrupa borsaları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu hafta açıklanacak para politikası kararları öncesinde artan resesyon korkularının etkisiyle haftanın ilk işlem gününü sert düşüşle tamamladı.

Cuma günü ABD tarafından açıklanan enflasyon verisi, gerek hane halkı tüketim talebi, gerek Fed faiz patikası beklentileri üzerinde ciddi bir etki yarattı. Sonrasında açıklanan Michigan Güven Endeksi, enflasyonun beklentiler üzerindeki ve genel tüketim üzerindeki etkisini daha da gün yüzüne çıkardı.

Dün piyasalarda geçtiğimiz haftadan kalan hava hüküm sürdü ve hisse senetlerinde sert satışlar izlendi.

Dünya borsalarında dün oldukça sert satışların hakim olduğu olumsuz hava hakimdi. Frankfurt Dax Endeksi 13427 puan ile günü kapattı ve %2,43 değer kaybetti. Londra FTSE Endeksi günü %1,59 değer kaybı ile noktalarken Paris CAC40 endeksi de %2,67 değer kaybı yaşadı

Amerika tarafında da endeksler satıştaydı. 3 endeksin de düşüş kaydettiği günde,  Dow Jones Endeksinde de pozitif kapanış yapan bir sektör olmadı ve günü 30,516 puandan %2,79 değer kaybı ile noktaladı. S&P 500 endeksi %3,88 değer kaybı ile 3,749 seviyesinden, Nasdaq Teknoloji endeksi ise 10,809 puandan %4,68 düşüş ile haftanın ilk işlem gününe nokta koymuş oldu. 

 

Etiketler
Yorumlar