Söylemleriyle tartışmaların gündeminde olan Bakan Nebati ekonomiyi kurtardıklarını iddia etti.

Gözlerindeki ışıltı ile ekonomi arasında bağ kuran Bakan Nebati, faiz ve kur konusunda açıklamalarda bulundu.

İngiltere ve Fransa'da yatırımcılarla bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bürokrasi ve hukuku için yaptığı açıklamalar gündemdeki yerini kururken şimdi de ekonomiyi kurtardıklarını iddia etti. 

Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu (TÜGİK) İş Zirvesi 2022 Programı'nda konuşan Nebati Güven dolu bir ülke. Yabancı yatırımcılar Türkiye'yi güvenilir kazançlı bir ülke olarak görmeye devam ediyor." dedi.

 

Türk lirası mevduat ve katılım hesabı ile kur ataklarına karşı tedirginlikleri gideriyoruz Nebati " Yanı başınızda bir savaş olacak, kur öngörülmez. FED bir açıklama yapacak, faizle ilgili kur öngörülmez olurdu. Son aylarda gördüklerimizi kurun artık stabil olduğu ve kabul edilebilir sınırlar içerisinde yoluna devam ettiğini göstermesi açısından Türk Lirası tasarruflarının özendirilmesi gayretiyle adeta birlikte yürüyor.

Ekonominin geneline yayılan bir dizi olumlu etkisini görüyoruz. Milli para birimimize lütfen güvenin. Türkiye Ekonomik Modeli ile bundan sonra risklerin bertaraf edildiği, ilk başlangıçta yaşanmış olan risklerin artık iyileştirildiği, geleceğe güvenle bakan bir Türkiye'de olduğumuzu lütfen unutmayınız. Faiz ve kur odağında sığ bir alanın içerisinde sıkışan Türkiye ekonomisini kurtardık elhamdülillah. Yatırım ve üretim kararlarına bunların ket vurmasını engelledik. Yastık altında hacmi milyarlarca dolar olan, 5 bin tonu aşan, 250-350 milyar dolar arasında olduğu varsayılan altının da ekonomiye kazandırılması noktasında önemli adımlar atıyoruz. Bunu 1 Mart'tan itibaren hızlandırarak devam ediyoruz."

 

Etiketler
Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 5.031,98 %-0.59
Dolar 19,051 %0.13
Euro 20,502 %-0.63
Gram Altın 1.211,97 %-0.66
Brent Petrol 74,620 %-0.68
Bitcoin 27.427,67 %0.00