SOSYAL DEMOKRAT BİR SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ GÜNEŞ, NASIL KAPİTALİST OLDU?

Para hırsı ve "o tazminat aldı, benim neyim eksik" rekabeti Şenol Güneş'i istenmeyen adam yaptı.

Son bir haftada Türkiye'de en çok Şenol Güneş konuşuluyor... 

Futbol milli takımının hocası son dönemde oldukça başarısız... 

Dünya Kupası Elemeleri'nde A Milli Takım  hayal kırıklığı yarattı.  Turnuvanın en kötü takımı seçildi. Son haftalarda, Karadağ beraberliği, zayıf Cebelitarık'a karşı zorlanılması ve kader maçı olarak görülen Hollanda sınavının ağır şekilde kaybedilmesiyle gözler Güneş'in istifasındaydı. 

Ancak ilkeleri ve mütevaziliğiyle tanınan Şenol Güneş, istifa etmiyor, başarılı sonuçlar alamıyor ve tazminatından da vazgeçmiyor. 

Türkiye için alışıldık; Şenol Güneş için yeni bir tutum... Zira Güneş, Terim, Denizli yerli ve başarılı hoca ekolünün; eğitimli, mütevazi kimlikli, solcu ismiydi... 

Galiba bozuk düzen Şenol Güneş'i de bozmuş!  

Bir dönem başarısızlıklarına rağmen  tazminatı için istifa etmeyen Fatih Terim ile aynı konuma düşen Türkiye'nin ilk üniversite mezunu futbolcularından Güneş; Sosyal demokrat kimlikli bir sosyal bilgiler öğretmeni...

Ama doyulmayan para hırsı ve " o aldı ve ben neden almayayım" rekabeti futbolumuzun  sevilen bir ismini bir anda "istenmeyen adam" haline getirdi. 

Oysaki Şenol Güneş, kalecilik yaptığı Trabzonspor'dan çok para kazanmasa da; 2002 milli takım hocalığı, Güney Kore hocalığı, 2011 Trabzonspor hocalığı ve 3 yıllık Beşiktaş görevlerinde bir holding sahibi kadar servet sahibi oldu. 

70 yaşına yaklaşan ve mütevazi bir yaşamı olan Güneş'in bugünkü para hırsı galiba kapitalizmin kişiliğe nasıl sirayet ettiğinin bir örneği olsa gerek... 

Güneş ile bir maç daha devam kararı

Bugün saat 10'da başlayan Nihat Özdemir - Şenol Güneş görüşmesi 12:30'da bitti. 

Ve hiçbir açıklama yapılmadı. Sadece görüşmenin süreceği açıklandı. 

Bu görüşmeden sonra ağırlık kazanan yorumlara göre; 

Bu durumda Şenol Güneş'in görev süresi için önümüzdeki Norveç maçı beklenecek.

Bu maç alınırsa Güneş devam edecek. Yenilgi durumunda ise Güneş'in istifası istenecek...

İstifa etmemesi durumunda pazarlık yapılarak tazminatı düşürülmeye çalışılacak. Yine de gitmez ise işten atılacak; tazminatı ödenmeyecek. Mahkeme kararı beklenecek. 

Güneş'in yıllık ücreti 32 milyon tl. Görevden gönderilirse alacağı tazminat ise yine 30 milyon tl. 

 Çalıştırdığı takımı sürekli yenilen bir hoca için Güneş, servet kazanıyor.

Ve bir hatırlatma Avrupa üçüncüsü olan Olimpiyatlarda başarı elde eden bayan voleybol takımının hocası yıllık sadece 100 bin euro kazanıyor.