Son zamlar İstanbul trafiğindeki yoğunluğun azalmasına neden oldu.

Akaryakıta yapılan yüklü zamlar, otoyol ve köprü fiyatlarındaki artış ve araç sahibi olmanın getirdiği diğer maliyetler İstanbul trafiğinde hissedilmeye başlandı. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde rahatlama dikkat çekiyor.

İstanbul trafiğine çözüm bulundu. Yapılan zamlar trafiğin en yoğun saatlerde bile rahatlamasına neden olduğu gözlenmeye başladı. Döviz kurunda 8 liradan 13 liraya yükseliş ürün ve hizmet fiyatlarında yüksek zamlara neden oldu. 

Akaryakıt, vergi, muayene, sigorta ve yedek parça gibi neredeyse her kalemde yüzde 36'ıyı aşan artışlar vatandaşı araçları kullanırken iki kez düşünmek zorunda bırakıyor. 

Haber Global'de yer alan haberine göre; TÜİK'in ağustos ayı verilerine göre İstanbul'da trafiğe kayıtlı 4 milyon 587 bin 836 kayıtlı araç var. Bu Türkiye'deki 22 ilin toplam nüfusuna denk. Bu nedenle İstanbul'da günün her saati yoğun trafik görmek mümkün. Ancak son dönemde tablo nispeten değişti. Yeni yılda haftanın ilk günü yoğunluk yüzde 54'te kaldı.

AKARYAKIT ZAMMI

Trafik yoğunluğunun azalmasında akla gelen ilk ihtimal akaryakıt zammı oluyor. İstanbullu sürücüler direksiyon başına geçmek için artık bir kez daha düşünüyor. Son 3 ayda benzine yüzde 49, motorine yüzde 58 ve LPG'ye yüzde 80'den fazla zam geldi.


ARTAN VAKALAR

Trafik yoğunluğunu azaltan bir başka önemli sebep ise pandemide son zamanlarda artan vaka sayıları oluyor. Vaka sayılarının 55 bine yaklaştığı bugünlerde birçok iş yeri evden çalışma modeline geçti.

Etiketler
Yorumlar