Son 7 ayda yüzde 26 fakirledik, işte en net ispatı

Bugünde fakirledik: Dolar 17,93 oldu.

Türk Lirası eriyor; 83 milyon Türkiye halkı gün gün fakirliyor...

2022'de Türk Lirası'nın değer kaybı yüzde 26'yı geçti...

Tüm dünya merkez bankaları pandemi sonrası oluşan enflasyonu yenmek için faiz artırırken Türkiye'nin ısrarlı faiz indirimi bugünkü felaketin en önemli nedeni olarak gösteriliyor. 

FED faiz artışlarından sonra dolar yeniden yükseliş eğilimine girdi...

Serbest piyasada 17.93 liraya kadar yükselen dolar Kapalıçarşı’da 18 lirayı da aştı. Türk Lirası’nda değer kaybı nisan ayından bu yana yüzde 17’ye ulaşırken, ocaktan bu yana ise 26’yı aştı.

Merkez bankalarının enflasyonla mücadelede parasal sıkılaştırma hamlelerini hızlandırdığı döneme denk gelen döviz yokluğu Türk Lirası’ndaki değer kaybını yeniden tarihi seviyelere taşıdı.

İçeride borç ödemeleri ve ithalat gibi nedenlerle döviz talebi artarken, ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının faiz artışları ve doların güçlenmesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişen ülkelerde kriz riskini artırdı.

TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBI YÜZDE 26’YI GEÇTİ

Dolar 20 Aralık’taki tarihi zirvesi 18.3674 liraya doğru yükselişini hızlandırdı ve TL’nin yılbaşından beri kaybı yüzde 26’yı aştı. Dolar yıl içi zirvesini yeniledi ve 17.9389 liraya kadar yükselerek 2022 yılındaki yeni zirvesini gördü. Doların kapalı çarşıda ise 18 lirayı da aşması dikkat çekti. Euro ise en yüksek 18.2216 liraya kadar yükseldi. (KARAR)