Societe Generale'den sonra Unicredit de ilerleyen günler için faiz artırımı bekliyor

Ünlü İtalyan bankası Unicredit, Merkez Bankas'ndan TL'nin değerini korumak üzere likidite kısıtlamasına gidebileceğini açıkladı.

Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşanan krize ilişkin içerden dışardan açıklamalara ve değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Dün Merkez Bankası'nın önümüzdeki günlerde acil faiz artırımı öngören Societe Generale'den sonra kritik bir değerlendirme de Unicredit'ten geldi. 

Unicredit faiz indirimleriyle kurun ateşini yükselten Merkez Bankası'dan TL'nin değerini koruyacak hamleler gelmesini bekliyor. Banka bunun için ilk olarak likidite kısıtlamaları uygulayabileceğini ve bunun için bir kez daha rezerv kullanımına başvurabileceğini belirtirken, uzun vadede bunların işe yaramayacağını ve faiz artırımının gerekli olacağını değerlendiriyor. 

Unicredit ekonomistleri yayımladıkları bir araştırma raporunda kurdaki değer kaybının Aralık’ta ya da 2022’nin başlarında TCMB’yi faiz artırmaya zorlayabileceğini belirtti.

Ekonomistler, TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesi durumunda likidite önlemleriyle geçici bir sıkılaşmanın daha sık görülebileceğini fakat bunun da Türk lirasındaki değer kaybının önüne geçemeyeceğini belirtti.

 Unicredit, en son 22 Ekim’de yüzde 19,6 olarak belirlediği sene sonu enflasyon tahminini de yukarı yönlü güncelleyerek yüzde 21,5’e çıkarırken gelecek yılın ilk yarısında Türkiye’de enflasyonun yüzde 25’e ulaşmasını bekliyor.

 

Etiketler
Yorumlar