Societe Generale kur artışından sonra Hiperenflasyon uyarısı yaptı.

Son raporunda Merkez Bankası'ndan faiz artışı bekleyen Societe Generale hiperenflasyon için uyardı.

Yüzde 19,89 ile dünya üzerindeki en yüksek enflasyonlardan birini yaşayan Türkiye için hiperenflasyon uyarısı yapıldı.

Kurun çılgınlaşmasıyla iğneden ipliğe her kalemde zam beklentisinin tavan olduğu günde akaryakıta 1 lira 1 kuruş, mazota 1 lira 5 kuruş, LPG'ye de 65 kuruş tutarında zam bekleniyor.

Dolar 13 lira sınırında ve euro ise 14,50 seviyesinde işlemlere devam ediyor. Kurun TL üzerindeki baskısı devam ederken ünlü Fransız bankasından "hiperenflasyon" uyarısı geldi. 

Societe Generale stratejistleri, Türk lirasına olan güvenin azalmasıyla insanların bankalardan varlıklarını çekebileceğini, finansal piyasalardaki istikrarın bozulabileceğini ve Türk lirasındaki değer kaybının bir hiperenflasyon dönemine yol açabileceğini belirtti.


Societe Generale stratejistleri, yayımladığı bir araştırma raporunda Türk lirasındaki değer kaybıyla beraber en kötü senaryo olarak insanların bankalardaki varlıklarını çekme riskinin önemli derecede arttığını belirtti.

Kurdaki değer kaybını durdurmak için seçeneklerin kısıtlı olduğunu belirten stratejistler, düşük döviz rezervleri düşünüldüğünde sermaye kontrolünün ya da acil bir faiz artırımının seçenekler arasında bulunabileceğini ifade etti.

Gelecek aylarda TÜFE’nin muhtemelen yüzde 30’a doğru yükseleceğini belirten banka, Türk lirasında Eylül’den beri yaşanan yüzde 35’lik değer kaybının gelecek aylar TÜFE’ye 7 yüzde puan olarak yansıyacağını söyledi.

 

Etiketler
Yorumlar