Smarttradecoin (stc) dolandırıcıları için çember daralıyor

Türkiye'de çok yolsuzluk yapıldı ama Smarttradecoin dolandırıcıları kadar yüzsüzleri çıkmadı. Piyasadan 2 milyar dolar para çalan bu dolandırıcılar internette nasıl zengin olunur diye yeni şatafatlı yaşamlarını sergiliyorlar. Zenginlik kitapları yazıyorlar.

Smart Trade Coin (stc) ismiyle Türkiye'de on binlerce kişiyi dolandıranlar için çember daralıyor. 

Öyle bir sistem düşünün ki, iki milyar dolar seviyesinde dolandırıcılık yapan bir ekip; halen internette başkalarına akıl veriyor ve şatafatlı yaşamlarını sergiliyorlar... 

Dosyalar birleştirilecek

Mayıs 2021'den bu yana on binlerce kişini hesabını donduran ve ödeme yapmayan STC Türkiye temsilcileri için yakın bir zamanda tutuklama, mal varlığını dondurma gibi kararlar çıkabilir.

Mayıs ayından bu yana "30 Kasım'da ödeme yapılacak" diyerek mağdurların hukuk yoluna başvurmasını engelleyen STC yetkilileri Aralık ayında seri olarak şikayet edildiler. 

Bugüne kadar 12 farklı toplu suç duyurusu yapılan STC Türkiye temsilcileri şimdilik sosyal medya üzerinden tahrik edici zenginlik paylaşımları yapıyor; zenginliğin kitaplarını yazıyor ve bol bol kazanma üzerinden öğüt veriyorlar... 

Bir avuç gözü dönmüş dolandırıcı Türkiye'de zenginliklerini sergilerken; onlara paralarını kaptıran mağdurlar ise adliye önlerinde hak arıyorlar. Bugüne kadar STC yüzünden iki kişi intihar etti...

Smart Trade Coin yetkilileri için farklı yerlerden suç duyurusu yapıldığı için dosya birleştirme işlemleri yapılıyor. Suç duyurusu yapan her avukat kendi şehrinde dava açılmasını istiyor. Bugüne kadar harekete geçilmemesinin bu yüzden olduğu yorumlanıyor. 

Dosyalar tek bir savcılık üzerinden yürütülecek... Ve mümkün olduğu kadar fazla mağdur dinlenecek ve her mağdura "sisteme kendisini kimin soktuğu sorulacak" 

Çünkü bu ponzi yönteminde; sisteme birisini sokan kişi yüzde 5 komisyon alıyordu. 

Devlet dairelerinde toplantılar yaptılar, Çetiner soyadlılar hedefte

Smart dolandırıcıları arasında suç duyurusu yapılanlar arasında; Çiğdem Karaca, İlhan Özcan öne çıkıyor. 

İlhan Çetiner, İlyas Çetiner, Çiğdem Çetiner, Alper Çetiner'in Ankara bölgesini organize ettiği iddia ediliyor. 

Devlet kurumlarında toplantılar düzenleyen saadet zinciri Smart için Tapu ve Kadastro Yıldız binasının kullanıldığı iddialar arasında... Devlet kurumlarında ponzi saadet zinciri pazarlanırken; kurum yöneticilerinin ihmalle bile olsa buna müsade etmeleri de ayrıca suç unsuru taşıyor. Savcılığa verilecek ifadelerde bu ayrıntılarda bulunuyor.