Sinpaş Kızılbük baş ağrıtıyor: çevre ve hisse tartışmaları sürüyor

Kızılbük projesinde denize sıfır devasa binalar dikildi, çevre kuralları alt üst oldu. Bunun dışında da daha inşaatı devam eden proje borsaya açıldı ve tartışmalı hisse devirleri başladı.

Sinpaş GYO’nun (Gayrı Menkul Yatırım Ortaklığı) tesettürlü otel ve devremülk projesi olarak yapımı devam eden Marmaris Kızılbük‘teki proje ile ilgili iki önemli gelişme oldu.

Bunlardan biri inşaatı süren projeye ilişkin ‘çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararının mahkeme kararıyla iptal edilmesi diğeri de tam bu karar verilmişken Sinpaş’ın hisselerinin Dubai üzerinden satıldığı haberi.

İsmail Saymaz’ın halktv.com’daki köşe yazısında aktardığı iddiaya göre Sinpaş’ın patronu Avni Çelik’e ait Tavira Securities nezdindeki 500 milyon TL’lik 85.891.620 paylık hisse senedi Çelik’ten habersizce satıldı.

Saymaz’ın yazısında konuyla ilgili bölümde şöyle deniyor:

Acaba bu satışın…

Mahkeme kararını önceden öğrenmekle bir ilgisi var mı?

Projeye mahkeme ‘dur’ dedi

Marmaris Kızılbük’te inşaatı süren Sinpaş GYO projesine ilişkin ‘çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararının iptali için açılan davada gerekçeli karar çıktı.

Mahkeme kararın iptaline karar verdi. Kararda, projenin otel ve konut projelerini bir arada kapsamasından dolayı ÇED’den muaf tutulamayacağı belirtiliyor.


Orman tahrip edildi

Muğla Marmaris’in en güzel koylarından olan Kızılbük’te otel inşaatını sürdüren Sinpaş GYO, bölgede adeta ekolojik yıkım yarattı. Milli Park sınırları içerisinde yer alan inşaatta dinamit patlaması bölge halkı tarafından tepkilere neden oldu.

ÇED süreci işletilmeli

Projenin bölgeyi adeta çöle çevirdiğini ve ÇED’ten muaf tutulmasının hukuka aykırı olduğunu belirten Marmaris Kent Konseyi dava açtı. Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde görülen davada karar çıktı. Kararda projenin ÇED’ten muaf tutulamayacağına dikkat çekildi.

Dünden bugüne o proje

1988: Hattat Ailesi 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başlattı.


2006: Emin Hattat iflas etti, inşaat tamamen durdu.

2009: İnşaat alanı Sinpaş Holding’e satıldı.

2010: Sinpaş 1400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler Belediyesi’ne başvurdu. Belediye konut yapımına izin vermemişti.

13 Ağustos 2021: Muğla Valiliği devam eden Kızılbük Wellness Resort inşaatı için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi.

Eylül 2021: Kararın iptali için Marmaris Kent Konseyi dava açtı.

MAHKEME KARARINA RAĞMEN İNŞAAT DEVAM EDİYOR

Muğla Kızılbük’te mahkemenin ‘dur’ demesine rağmen Sinpaş’ın otel projesi inşaatına devam ettiği ortaya çıktı. Marmaris Kent Konseyi’nden Halime Şaman, “Bu talanı mutlaka durduracağız” dedi.

BirGün'den Aycan Karadağ'ın haberine göre,  Şaman, “Şirket hâlâ çalışmaya devam ettiğini gördük. İşin daha kötüsü ise güya milli parklara ait olan kapının da Sinpaş özel güvenlik birimlerinin kontrolünde olduğu da görüldü. Karar çıkmasına rağmen şirketin bunları yapması kanuna aykırı” diye konuştu.