Sermaye piyasaları önümüzdeki 4 yılda büyümeye devam ederken yatırımcısı sayısı 5 milyonu bulabilir

Gedik Yatırım'ın genç CEO'su Onur Topaç, Milliyet gazetesinden Zeynep Aktaş'a konuştu. Topaç, piyasaların gelişmesinden, yabancıların satış nedenlerin, robotların piyasaya hakimiyetinden, hisse seçimine bir çok soruya cevap verdi.

Geçtiğimiz haftayı sert satışlarla tamamlayan borsada gözler önümüzdeki günlerde Merkez Bankası faiz kararında olacak. Yatırımcı 23 Eylül'deki faiz kararını tahmin etmeye çalışırken piyasaların olası ihtimallere nasıl tepki vereceğini kestirmeye çalışıyor. 

Yaşanan sert hareketler yatırımcıları piyasalara küstürse de yerli yatırımcının pandemi sürecinde halka arzlarla artan yerli ilgilisi önümüzdeki günlerde yeniden görülebilir. Yerli yatırımcının borsadaki payı yüzde 57 seviyelerinde seyrediyor. Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaç, yerli yatırımcının kalıcı olduğunu belirtirken, yabancı yatırımcılar bundan sonra payının yüzde 50'yi aşmayacağı görüşünde. 

Sektör yürümeye başladı, yakında koşacak

 

 

 

Onur Topaç, Zeynep Aktaş'ın sorularını cevapladı. Piyasalara ilişkin beklentilerini açıklayan Topaç, önümüzdeki 4-5 yılda borsadaki yatırımcı sayısının 5 milyona ulaşabileceğini belirterek bankada hesabı bulunanların ancak yüzde 5'nin yatırım hesabı olduğunun altını çiziyor. Topaç'a göre, sektör yürümeye yeni başladı. Önümüzdeki süreçte koşma dönemi başlayacak.

Al-tut eğilimi bitti, kârı gördükleri zaman satıyorlar

 

 

 

Sermaye piyasalarının büyüyeceğine inandığını söyleyen Topaç, yabancı yatırımcıların neden hisse sattığını da şöyle açıklıyor.  Yabancının bakış açısı değişti. Ekonomideki belirsizlikler uzun vadeden kısa süreli işlemlere dönmelerinde etkili oldu. Eskiden Türkiye odaklı, sektör odaklı gelirken şimdi şirket merkezli bir yaklaşım var. Büyümesi ya da kârı iyi gelecek şirkete yatırım yapıyorlar. Elde tutma süreleri ise üç aya indi. Hisse senedinde al-tut eğilimi bitti. Kârı gördükleri zaman satıyorlar.

Yatırımcılara tavsiyelerde de bulanan Topaç, sürekli al-sat'ın doğru olmadığını söylüyor. Yatırımcıların neredeyse yarısı her ay işlem yapıyor. İşlem yaparken alımlar zamana yayılmalı. Bireysel yatırımcının en uygun fiyatı yakalaması zordur. Şimdilerde fazla ilgi gösterilmese de her ay düzenli şekilde güçlü firmalara yapılacak yatırım, uzun vadede uygun fiyatın yakalanmasını sağlar. Öte yandan sürekli al-sat yapmak doğru değil. 

Ortak satıyorsa hisse değerini bulmuştur

 

 

 

Doğru hissede, doğru zamanda ve doğru fiyattan kar elde etmek isteyen yatırımcıların piyasaları, hisse hareketlerini ve haberlerini iyi takip etmesi gerekiyor. Hisselerde ortak satışının önemli bir gösterge olduğuna değinen Topaç "Ortak satıyorsa değer bulunmuştur" diyor. 

Yükselen hissede büyük ortak satış yapıyorsa bu durumu hisse senedinin değerine ulaştığının önemli bir göstergesi olarak algılamalı. Yatırımcılar aşırı yükselen hisselerde boş hayallere kapılmamalı. Bir hisse senedi sürekli olarak çıkış ivmesini sürdüremez. Aşırı fiyatlamalar mutlaka törpülenir.

Teknoloji ile birlikte, büyük kurumlar artık robotlarla çalışıyor. Topaç bu konuda önemli bilgiler veriyor. Topaç'a göre, bugün gerçekleştirilen 100 TL’lik işlemin 20-25 TL’si robotlarla gerçekleştiriliyor. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde bu oran yüzde 30-40’lı seviyelere çıkacak. 

Röportajda önemli birde uyarı var. Onur Topaç, Sosyal medyada hisse senedi pazarlayanların yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini ve ciddi zarların oluştuğun söylüyor. 

Zeynep Aktaş / Milliyet

Etiketler
Yorumlar