Şeker Yatırım mayıs ayı strateji raporunu açıkladı. MGROS model portföyden çıkarıldı

Küresel piyasalarda faiz ve enflasyon endişeleri artarak devam ederken yatırımcılar piyasalarda satışa geçti. Dışarda riskten kaçış hızlanırken içerde güçlü bilanço beklentileri Borsa İstanbul'u destekliyor.

Çin’de artan vaka sayıları nedeniyle yaşanan kapanmaların getirdiği arz kısıtları ve lojistik problemlerine Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yükselen enerji/emtia fiyatlarının da
eklenmesiyle global enflasyon endişe verici seviyelere yükseldi.

Mayıs ayında piyasaların ana gündeminde Rusya-Ukrayna krizindeki gelişmeler ve başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarındaki gelişmelerde olacak. Rusya’nın bazı Avrupa
ülkelerine gaz tedarikini kesmesi, enerji fiyatları üzerindeki baskının kısa vadede devam edeceğini gösteriyor.

Küresel piyasalarda riskler açışların öne çıktığı dikkat Borsa İstanbul bariz şekilde yurt dışı piyasalardan pozitif ayrışmış durumda. 

Şeker Yatırım mayıs ayı strateji bülteninde güçlü bilanço beklentilerinin BIST’i destekleyeceğini düşünüyor. "Yurt dışında artan oynaklığa rağmen BIST pozitif ayrışmaya devam ediyor. Gelen bilançoların beklentileri aşması ve yüksek enflasyon ortamında güçlü bilanço beklentilerin devam  etmesinin yanında negatif reel getiri ortamında getiri arayışında olan yatırımcıların hisse senedi piyasalarına olan ilgisinin devam etmesi de BIST’i destekliyor. Ayrıca, uzun süredir satışta olan yabancı yatırımcıların son bir ayda 250 milyon dolar net alış yaparak sınırlı da olsa giriş gerçekleştirmesi BIST’te olan ilgiyi artırıyor."

Uzmanlar bu beklentiler ışığında kurumun, BIST için 12 aylık olan 2.750 hedefi ve AL önerisini koruyor. BIST’in Mayıs ayında yurt dışı borsalarda oynaklığın artması ve ilk çeyrek bilançolarının tamamlanması sonrasında bir ritüel olan “Mayıs’ta sat ve git”in tekrarlanabileceği belirtiliyor.

Ancak, orta vadeli yükseliş potansiyelinin korunduğunu düşündüğümüz BIST için geri çekilmelerin yeni alım fırsatı olmasını bekleniyor. 

Şeker Yatırım mayıs ayı için model portföyünde de değişikliğe gitti. Migros (MGROS) payları portföyden çıkarıldı. Yerine başka bir hisse eklenmedi. 

Raporun tamamını buradan indirebilirsiniz...

 

Etiketler
Yorumlar