Sanayi şirketleri elektrik ve gaz kesintileri nedeniyle üretime ara veriyor.

Sanayi şirketleri bir bir KAP'a gönderdikleri bildirimlerle üretime ara verdiklerini açıklarken Çimento Cam Seramik İhracatçılar Birliği (ÇCSİB) Başkanı Erdem Çenesiz, seramik ve cam sektörünün enerji kesintisi sebebiyle brüt maliyet artışları yaşayarak fırınlarını uyutmaya aldıklarını açıkladı.

Türkiye kışa hazırlıksız yakalandı. BOTAŞ gaz kısıntısı için şirketlere yazı gönderirken, organize sanayi bölgelerinde elektrik kesintileri üretimi vuruyor. 

Kulislerde borç ödenemediği için gazın kesildiği dolaşsa da Bakanlık arıza nedeniyle İran'ın gaz tedarikinde sıkıntı yaşadığında ısrarcı. Ancak sebep her ne olursa olsun enerji kesintisi şirketlerin üretim ve ihracat planlamaları sekteye uğratıyor.

ÇCSİB Başkanı Erdem Çenesiz, çimento, cam ve seramik sektörünün 7/24 doğal gaz ile üretim yapan fırınları olması sebebiyle, doğal gaz kısıtlamasının uzaması durumunda büyük zararların oluşacağını söyledi.

Çenesiz, “Sektör şirketlerinin gaz tüketimlerini hedeflenen yüzde 40’ın altına çektiler. Bu tabii bir yandan düşük seviyede gaz tüketimi ama üretim yapamamak anlamına geliyor. Üreticiler 10 gün için bu fedakârlığa katlanacak, fakat 10 günden sonra bu sorun çözülmezse bizim için çok büyük bir sorun olur. Bu fırınları bir gün dahi kapatsanız bunların devreye alınması 10-15 gün hatta bazen 1 ay sürebiliyor. Bu kesinti 10 günden fazla tutulursa, seramik ve cam sektörünün istisna tutulan sektörler arasına alınması şarttır.”

Üretim ve ihracat kaybı büyük olur 

Çenesiz, Seramik sektöründe kısıtlamaların 10 gün sürmesi durumunda yüzde 35-45 arasında günlük üretim kaybının olacağını, Ocak ayı sonuna kadar 25 ila 27 milyon dolar civarında ihracat kayıplarının da olabileceğini açıkladı.

 

Etiketler
Yorumlar