Sabah erken saatlerde piyasalarda erken verilere göre yeni varyant piyasaları etkilemeye başladı.

Piyasalar bu sabah kırmızı. ABD endeks vadelilerinde kayıplar yüzde 1 civarında seyrederken Kur tarafında da yüzde 1 artış gözleniyor.

Dün ABD'de şükran günü nedeniyle piyasalar kapalıydı. Bu sabah ise vadelilerde yüzde 1'e varan düşüşler dikkat çekiyor. ABD 10 yıllık tahvillerde yüzde 1,5584 seviyesinde ekside seyrediyor. 

Avrupa vadelileri de bu sabah ekside seyrediyor. Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 2 ve FTSE vadelileri ise yüzde 1,9 aşağıda seyrediyor. 

Asya tarafında da Japonya'da kayıplar yüzde 3'e yaklaşırken genel olarak borsalarda kırmızılar hakim.   

Küresel piyasalarda hakim olan negatif havanın ise yeni çıkan varyant endişelerinden kaynaklı oluğu belirtiliyor. Avrupa'da yeni tedbirlerin konuşulduğu ortamda, ortaya çıkan 32 mutasyonlu yeni varyantın başta hava yolu ve ulaştırma hisselerini tedirgin etmiş görünüyor. 

BİST100 endeksi, haftanın dördüncü işlem gününe pozitif başlangıç yaptı. Bilişim, iletişim ve teknoloji sektörü endeksleri önderliğinde endeks günü alıcılı ve yeni rekoruyla tamamladı. 

1819,23 puandan kapanış gerçekleştiren endekste yükseliş hızında düşüş görüldü. Teknik olarak olumlu görüntünün devam ettiği endekste kurla olan korelasyon bozulmuştu. 

Küresel piyasalardaki negatif seyir dikkate alındığında borsada bu sabah negatif açılış görülebilir. BİST100 endeksinde 1.800 psikolojik destek olarak ön plana çıkıyor. 

Perşembe gününü 12 liradan kapatan dolar/TL bu sabah yüzde 1'in üzerinde yükselişle açılış yapıyor. Dolar şu dakikalarda 12,1455 liradan işlem görürken, Euro 13,6298 lira ile düne göre yüzde 1,21 oranında artıda bulunuyor. 

Altın tarafında seyir yine yükseliş yönünde. Güvenli liman arayışında öne çıkan alın fiyatlarına bakıldığında bu sabah ons altın  1797,70 dolarda fiyatlanırken gram altın dolardaki artışla birlikte 702,69 lirada bulunuyor. 

Petrol fiyatlarında bu sabah negatif görüntü hakim. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 2,60 düşüşle 79,036 dolardan işlem görüyor. 

 

Etiketler
Yorumlar