Resmi Gazete skandalı... Yanlış yorum, pahalıya mal oldu

Resmi gazetede, Lütfi Elvan'ın görevden alınacağı yönünde haberin yer alması bekleniyordu; ama sonuç öyle olmadı. Durmuş Yılmaz kaynaklı yanlış yorum siyaset ve ekonomi dünyasını yordu.

Türkiye çok ama çok ilginç günlerden geçiyor... 

Ekonomi ve siyasetteki tek bilinen kelime "belirsizlik"

Bu iklimde de dedikodu ve kirli bilgi çok hızlı yayılıyor. 

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın ismiyle "bu gece saat 12'de yayınlanacak Resmi Gazete'de ekonomi için çok ama çok önemli kararlar yer alacak" twetleri atıldı. 

Bu twetlerden sonra ekonomiden sorumlu bakan Lütfü Elvan'ın görevden alınacağına adeta inanıldı. Bu konudan on binlerce sosyal medya paylaşımı yapıldı.

Ve çok önemli bir kitle resmi gazetenin web sitesine saldırdı. Ve elbetteki resmi gazetenin sitesi kilitlendi. 

Tam 1 saat 20 dakikalık bekleyişten sonra anlaşıldı ki, resmi gazede süpriz sayılabilecek hiçbir kabine değişikliği yoktu. 

Yani bir gece sosyal medya, ekonomi ve siyaset dünyası boş yere bekledi, gereksiz yorumlar yaptı. 

İşte güven vermeyen siyaset ve ekonomik ortamda; dedikodularla yapılan haberleşme üzünden milyonlarca kişi tedirgin oldu. Hatta bu haberin yayıldığı akşam 17,30'dan sonra dolar ve euro yüzde 1,5 arttı. Altın tarihi rekorlarını kırdı. Dolar 10,27'yi gördü. 

Muhalefet kanadından Durmuş Yılmaz'ın yanlış yorumu ve bilgisi; iktidar tarafından düzeltilmeyince gereksiz yere dolar yükseldi, gereksiz yere biraz daha fakirledik.